Както бе обещал, американският президент Доналд Тръмп наложи мита от 25 на сто върху целия внос на алуминий и стомана в САЩ, предаде Си Ен Ен.

Мярката важи за всички държави в света и не предвижда никакви изключения. Тя засяга и ЕС.

„Това е голяма сделка – да направим Америка отново богата“, обяви Тръмп при подписването на указа.

Макар САЩ да внасят повечето си стомана от Канада (6,56 милиона тона за 2024 г.), Бразилия (4,5 млн. т) и Мексико (3,52 млн. т), главната цел на митата е Китай, отбелязва Си Ен Ен. Най-населената страна е едва десетият вносител на стомана в САЩ – 510 000 тона за миналата година.

Китай обаче е най-големият в света производител, а стоманата оттам влиза в САЩ по заобиколен път. Част от нея бива закупувана от други държави и изпращана в Съединените щати. На част от продукцията се слагат фалшиви етикети, след което следва препродажба по други канали.

От страните членки на ЕС най-много стомана през 2024 г. е влязла от Германия (седмо място сред вносителите в САЩ с 1,07 млн. тона) и Нидерландия (девето място с 610 000 тона).

Мита 2.0

Американската икономика не е фокусирана като едно време върху производството. Но тя продължава да гълта десетки милиони тонове стомана и алуминий годишно, изтъква Си Ен Ен.

Стоманата е основна съставна част за всичко – от потребителски стоки като автомобили и най-различни уреди до големи инфраструктурни проекти като небостъргачи, петролни платформи и тръбопроводи, мостове и пътища.

Алуминият пък е ключова съставка от консервните кутии за храни и напитки, пътнически самолети, електропроводи с висока мощност и др.

Митата могат да оскъпят производството на всички тези стоки в САЩ поради поскъпването на местната и вносната стомана. Производителите на алуминий могат да вдигнат цените на своята продукция поради намалялата конкуренция от евтин внос.

Европейската комисия обеща още вчера да реагира, „за да защити интересите на европейския бизнес, работниците и потребителите от неоснователни мерки”.

“Митата 2.0 на Тръмп са пряк отговор на провалената политика на администрацията на Джо Байдън, която позволи на Китай, Русия и много от нашите съюзници като Канада, Мексико, Бразилия и ЕС да манипулират търговията и да осакатяват американската индустрия. Теци мерки ще съживят вътрешното производство и ще защитят критични сектори на индустрията“, заяви пред „Политико“ пожелал анонимност служител на Белия дом.

Той допълни, че президентската администрация прекратява „стотици хиляди“ изключения от обмитяване, дадени през годините на производителите на определени продукти от стомана. Тази практика всъщност започна още при първия мандат (2017-2021) на Тръмп и продължи при Байдън.

Според събеседника на „Политико“ стратегически конкуренти като Русия и Китай вкарват стомана в САЩ през Канада и Мексико. Япония пък задушавала индустрията на САЩ със скъпи специални стоманени изделия. Южна Корея наводнила американския пазар, като се възползвала от договорени изключения. Докато Бразилия рязко увеличила износа на полуобработена стомана за САЩ.