Назначаването на Людмила Петкова за директор на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) не само не е било обсъдено между партньорите във властта, но и не му било мястото да бъде обсъдено на Съвета за съвместно управление. "На тази институция се придава излишна тежест и фиксация. Аз намирам това по-скоро като недоразумение, злободневна новина в контекста на общата фиксация върху назначенията. Аз съм учуден от тази фиксация, която в момента се създава, това е изкуствено напрежение", заяви тази сутрин лидерът на БСП и вицепремиер Атанас Зафиров. А на директния въпрос за обвиненията на партньора ДПС-Доган, че Петкова е изпълнител на поръчките на Делян Пеевски и ще превърне агенцията в поредната му бухалка, отвърна, че досега не е чул да се коментира подобно нещо. "Излишна фиксация", потрети Зафиров в интервю за БНТ.

За временния председател на Столетницата, който е и кандидат за постоянен такъв, функцията на АДФИ, както и кой я оглавява, явно не е тема. Както е видимо от цитата горе - на институцията се придавала "излишна тежест".

По ирония на съдбата неговият предшественик в БСП, както и бивш министър на вътрешните работи и бивш председател на Народното събрание - Михаил Миков, също коментира новоназначението, само че в ефира на бТВ.

"АДФИ в годините назад много често е употребявана от една или друга политическа сила за решаване на политически въпроси, особено в местната власт.

Преди десетилетие състави 12,13,15 акта на един кмет, които после паднаха в съда, но той междувременно е достатъчно омазан, за да се затвори пред него политическото пространство", даде обратния на Зафиров пример Миков и дори си спомни, че по това време директор на агенцията е била сегашната министърка на финансите Теменужка Петкова, днес принципал на АДФИ.

Какво работи Агенцията за държавна финансова инспекция и в действителност ли й се придава "излишна тежест"?

АДФИ е най-мощният орган за защита на публичните финанси. Може да влезе на практика навсякъде - в бюджетни организации, в търговски дружества с държавно участие, при юридическите лица, които имат задължения, гарантирани с държавно или общинско имущество; юридическите лица по Закона за юридическите лица с нестопанска цел (разбирай - неправителствени организации), при получателите на държавни или минимални помощи, лицата, финансирани със средства от държавния или от общинските бюджети, по международни договори или програми на Европейския съюз и др.

Проверка на държавната инспекция може да предизвика сезирането й от ред институции, в т.ч. премиера, министъра на финансите, Сметната палата, прокуратурата, както и по постъпили жалби и сигнали за нарушения на бюджетната, финансово-стопанската или отчетната дейност, подадени от държавни органи, физически и юридически лица.

От публикувания от АДФИ през януари отчет само за периода 1 октомври - 31 декември 2024 г. финансовите инспектори са приключили 156 инспекции и проверки. От тях 104 са възложени от министъра на финансите и 19 от прокуратурата.

Проверени са 452 обществени поръчки на обща стойност 326 605813 лв. и 1816 договора на обща стойност 255 269 977 лв. Установени са 379 нарушения и са съставени 214 акта за административни нарушения. Най-често установяваните нарушения са на Закона за обществените поръчки, Закона за финансово управление и контрол в публичния сектор, Закона за счетоводството, Закона за публичните финанси, както и на подзаконови нормативни актове.

Констатирани са 42 непроведени или неоснователно проведени търга на обща стойност 21 838 865 лв.

Установените нецелево разходвани средства са в размер на 881 175 лв., от които по време на инспекциите са възстановени в бюджета 276 008 лв., а за останалите са предприети действия. В хода на инспекциите са разкрити причинени вреди за 1 288 580 лв., като от тях са възстановени 129 997 лв.

И сега - за кметовете:

През отчетния период с най-висок дял са финансовите инспекции в общини (70%), следвани от търговски дружества с държавно или общинско участие в капитала (15%), други разпоредители с бюджет по държавния или общинския бюджет (11 на сто), министерства (3%) и други обекти (1 на сто).

Именно общините са най-голямото притеснение на ДПС-Доган - заради експанзията на Новото начало в страната. От фракцията на почетния председател многократно сигнализираха за репресии на кметове, останали лоялни на почетния председател.