Да бъде ли премахната нотариалната заверка на подписите при прехвърляне на автомобили?

Тази тема обсъдиха на кръгла маса в Народното събрание представители на Нотариалната камара, Министерството на вътрешните работи, Висшият адвокатски съвет, народни представители от различни парламентарни групи, автомобилният и автобусен сектор и превозвачите. Инициативата е на депутата от "Демократична България" Йордан Иванов и ако срещне подкрепа, ще бъде внесена като законодателни изменения.

Всяка година процедурата по нотариална заверка на подписите при прехвърляне на МПС засяга между 250 000 и 400 000 души, а облекчаването ѝ би довело до намаляване на административната тежест за гражданите и бизнеса, смятат от дясната коалиция. 

ДБ, автомобилният и автобусен сектор и превозвачите бяха на едно мнение - че към момента България е единствената страна в ЕС, в която сделките с автомобили преминават през нотариус, докато в другите държави това се извършват чрез писмен договор. Според привържениците на реформата процедурата по прехвърляне на автомобил може да бъде опростена и дигитализирана, без това да компрометира сигурността на гражданския оборот, съобщиха от формацията. 

"В момента има липса на логика в режима. Защо моторите до 350 куб. не преминават през нотариална заверка при прехвърляне, а за колите е нужно нотариусът да положи подписа си? Няма обективна причина колите да се третират по различен начин от другите превозни средства, като може практиката да се приложи и при тях", коментира Йордан Иванов.

Според бранша, ако има притеснения за контрол върху сделките, решението не е в запазването на нотариалната заверка, а в подобряване на регистъра и работата на МВР, за да бъде ясно проследимо кой, кога и как прехвърля дадено превозно средство.

Отпор

Представители на Камарата на нотариусите, на Висшия адвокатски съвет, МВР и ГЕРБ бяха на мнение, че нотариалната заверка при прехвърляне на МПС е основна част от сигурността на сделките и защитата на гражданите. Те подчертаха, че нотариалната заверка не е просто формалност, а ключов механизъм за предотвратяване на измами, кражби и незаконни сделки. 

Според Георги Кръстев от ГЕРБ нотариалната заверка гарантира правната сигурност на сделките. Нотариусите проверяват правото на собственост, включително при наследствени казуси и съпружеска имуществена общност, както и дееспособността и волята на страните. Освен това контролират запори, публични задължения и тежести върху МПС, като така защитават купувачите. Заверката им осигурява и контрол върху местните данъци, тъй като нотариусите ги начисляват и регистрират сделките в общините, предотвратявайки укриването на задължения. 

Към момента изглежда, че от ГЕРБ по-скоро се противопоставят на отпадането на нотариалната заверка, но от ДБ посочват, че ще продължат да търсят начини за улесняване на бизнеса и гражданите чрез премахване на тази тежест.