![](/media/118/myara14.l.webp)
55,5% избират опцията „По-скоро съм привърженик на Европейския съюз, НАТО и други“. Други 30,5%, които признават: „По-скоро съм привърженик на Русия, незападни сили и други“.
Това сочат данните са от независим телефонен сондаж на социологическа агенция „Мяра“, проведен на 16 и 17 януари 2025 г. сред 800 пълнолетни български граждани. Максималното стандартно отклонение е ±3,5 при 50% дялове. 1% от извадката се равнява на около 54 000 души.
"Близо една трета „алтернативни“ отговори е свидетелство за сериозни хипотези по отношение на състоянието на масовото съзнание и потенциалните предизвикателства пред западния консенсус на елитите в страната ни", посочват от агенцията.
Традиционните или индивидуалните ценности? Кои са по-важни за българина
Според актуално изследване на "Мяра" на директен въпрос разпределението е около 2 към 1 в полза на традиционността.
„По-скоро държа на неща като традициите, националното, семейството, религията и т.н.“ или „По-скоро държа на неща като индивидуалните свободи, човешките права, опазването на планетата и т.н.“?
61,7% избират първото, 28,2% - второто. Останалите се колебаят.
"Данните не будят изненада, като се има предвид, например, възрастовата структура на населението у нас", посочват от "Мяра".
![](/media/118/myara11.l.webp)
Изводите обаче се подлагат на съмнение с експерименталния въпрос с твърдение „По принцип родината е нещо важно, но по-важен съм самият аз“.
51,3% може би избират престижната опция „не съм съгласен“, но 42,6% избират опцията „съгласен съм“.
"Делът не е малък и вероятно е още една улика за по-скоро индивидуалистични нагласи у нас – не само в социален, но и в национален план. Дори и с консервативен уклон, българското общество явно не стига до крайност. И не абсолютизира националната общност", коментират от "Мяра".
![](/media/118/myara12.l.webp)
Дали последното е белег на индивидуалистични нагласи сред българите беше проверено с изричен въпрос.
„По-скоро държа на неща като солидарността между хората, по-богатите да плащат по-високи данъци, държавата да дава повече пари на по-бедните и т.н.“ избират 49,8%, но други 45,2% предпочитат „По-скоро държа на неща като личната инициатива, конкуренцията, свободния пазар, данъците да са ниски и т.н.“.
![](/media/118/myara13.l.webp)
В същото време обаче, само 25,9% се съгласяват с експерименталното твърдение „По принцип бедните са бедни, защото са по-мързеливи от другите". Отчетливо мнозинство от 70,9% не са съгласни. Следователно, около една четвърт са онези пълнолетни българи, които са склонни да заемат крайно становище по такива въпроси. Като цяло, сондажът не показва краен уклон, смятат от "Мяра".
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни