България не е част от разговорите в Париж за ролята на Европа в опазването на мира в Украйна, ако споразумение за мир бъде постигнато, но от Министерство на външните работи заеха позиция: дали ще участваме в мироопазваща мисия ще реши Народното събрание, а Украйна, както и ЕС, трябва да присъстват на масата на преговорите.

Тази позиция обаче не бе съобщена от МВнР (т.е. правителството) като такава, а е отговор на въпроси на бТВ, след като стана ясно, че САЩ за изпратили своеобразен "въпросник" към европейските държави как ще допринесат за сигурността на Украйна. Тя е и в контекста на започващите утре разговори между САЩ и Русия, в които не участва засегнатата страна, както и ЕС.

Позицията на България е категорична, че Украйна трябва да получи ясни и надеждни гаранции за своята сигурност. Следва, разбира се, да се отчитат както правото на Украйна на суверенен избор на договорености в сферата на сигурността, така и необходимостта от постигане на консенсус между съюзниците, се посочва в цитираното от телевизията писмо-отговор.

Според МВнР мирният преговорен процес трябва да се основава на принципната позиция, че нищо за Украйна не може да се решава без Украйна. "Украйна трябва да вземе решение за условията за мир, като се има предвид, че справедливият и траен мир е възможен само при зачитане на суверенитета, независимостта и териториалната цялост на страната. Украинският народ има своето законно право да избира свободно собственото си бъдеще."

ЕС трябва да присъства на масата на преговорите, когато се обсъжда бъдещето на Украйна, тъй като то директно се отразява върху сигурността и стабилността на самата Европа. България, като съюзник от Източния фланг на НАТО и черноморска държава, ще бъде пряко засегната от постигнатите договорености, пише още МВнР.

Европа е естествен съюзник на САЩ и трябва да бъде равностоен участник в дипломатическите усилия за постигане на мир в Украйна. Ангажиментът на САЩ за прилагането на бъдещите мирни договорености за Украйна е наложителен и ключов фактор за устойчивостта на процеса и за сигурността както на европейския континент, така и в глобален мащаб.

От ключово значение е ЕС и НАТО да останат единни в тези трудни времена в подкрепа на Украйна и да демонстрират лидерство.

На въпрос "Има ли запитване за изпращане на наши войски за гарантиране на сигурността и мира?", от МВнР отговарят:

"Отправеният от САЩ по официален път документ има за цел да се консултират с европейските партньори всички възможни аспекти, касаещи процеса по гарантиране на сигурността в Украйна.

Евентуално решение за участие на български военен контингент в Украйна в рамките на мисия по гарантиране на сигурността и мира ще зависи от типа на бъдещите мирни договорености, които ще бъдат постигнати. Подобно решение е изключителен прерогатив на Народното събрание на Република България."