Руската делегация в Рияд заяви, че Русия се стреми не само към мир, но и към „нормализиране“ на отношенията със САЩ. Акцентът на разговорите ще бъде поставен върху темата за нефта, съобщава „Ню Йорк таймс“.

„Големите американски нефтени корпорации имаха успешни бизнеси в Русия“, каза Кирил Дмитриев преди преговорите.Според него изтеглянето им е донесло 300 милиарда долара загуби за САЩ.

Председателят на руския държавен фонд „Russian Direct Investment Fund“ също участва в разговорите с Лавров в Рияд. Според Дмитриев, американските нефтени гиганти като ExxonMobil може да възобновят своите бизнеси в Русия.

„Ние вярваме, че те ще се върнат някога, защото защо да се лишат от възможностите, които Русия им предлага за достъп до руски природни ресурси?“

Exxon, както и други международни нефтени компании, прекратиха своите операции в Русия след мащабната инвазия на руските войски в Украйна през февруари 2022 година. Възможността за партньорство между Русия и САЩ може да открие възможност за завръщане на тези компании в Русия. Преговорите между Рубио и Лавров също трябва да поставят основите за лична среща между Тръмп и Путин.

Президентът на САЩ не криеше по време на кампанията си предпочитанията си към американската нефтена индустрия. Под лозунга „Drill baby, drill“ Тръмп призоваваше за отказ от възобновяемите енергийни източници и възстановяване на фосилните енергийни източници на САЩ. Включването на руски ресурси, като част от стратегията за добив на повече нефта на САЩ, вероятно ще се хареса на Тръмп, ако Путин му предложи това.

Така че в Рияд може да се случи много повече от първата стъпка към възможния край на войната в Украйна. Политологът Хелмут Мюлер-Енберг заявява в интервю немския сайт за t-online, че Тръмп се опитва да спечели Русия като партньор, тъй като той вижда Китай като бъдещия основен противник на САЩ: „Тръмп се опитва да създаде стратегическо партньорство с Путин и Русия, за да се позиционира срещу Китай“. Първата стъпка в това стратегическо партньорство може да бъде тясно икономическо сътрудничество.

Освен от нефта Тръмп може да се възползва и от редките земни минерали, които се намират основно в териториите на Донбас, окупирани от Русия. В замяна Путин може да получи мирен план за Украйна, който би му позволил да спести значителни военни разходи. „Тръмп е най-големият политически подарък за Путин“, коментира Мюлер-Енберг шансовете за руския президент.

Украйна, за чиято териториална бъдеща съдба се водят преговори, изглежда засега е извън процеса. Президентът Володимир Зеленски пътува паралелно с преговорите за Рияд, за да се срещне с президента на Обединените арабски емирства, Мохамед бин Зайед. Според арабски дипломати в Рияд, Зеленски се очаква да пристигне в Саудитска Арабия в сряда, ден след срещата между Русия и САЩ.