Никой, в т. ч. САЩ, не е искал от България да изпраща военен контингент в Украйна - нито във войната, която Путин води там и в момента, нито като част от мироопазваща мисия при постигане на траен мир.

Това многократно заявиха днес на изслушване в парламента министрите на отбраната и на външните работи - Атанас Запрянов и Георг Георгиев. Изслушването бе инициирано от "Възраждане" по повод т. нар. въпросник, който Държавният департамент на САЩ изпрати до европейските страни със затоплянето на отношенията между Доналд Тръмп и Владимир Путин.

Според Ройтерс в "лексикона" фигурира и въпросът "Какви допълнителни способности, оборудване и възможности за поддържане е готово вашето правителство да предостави на Украйна, за да подобри тя позицията си в преговорите и да се увеличи натиска върху Русия?". Това, разбира се, разпали у нас въображението на политиците, съзнателно или не, как България ще праща контингент в Украйна, като мнозина от тях пропуснаха в коментарите си да отбележат, че ако това изобщо се случи, то ще е част от мисия по мироопазване след постигане на траен мир, какъвто все още няма. Категорично против без изненада се обяви президентът Румен Радев, последван от до вчера най-големите "приятели на Украйна" - Делян Пеевски и Бойко Борисов.

"Никой не е искал от България, в България не се извършва военно планиране - нито в Щаба на отбраната, нито в Министерството на отбраната, участие в операцията по мироопазване, която е бъдеща и евентуално може да се случи.

Никой не е искал от нас участие в сегашната война на Русия", категоричен бе Запрянов.

И понеже от "Възраждане" твърдяха, че отговор не били получили, на министъра му се наложи да обясни същото няколко пъти, в т. ч., че за една мироопазваща мисия се изисква предварителна подготовка - цел, брой, времеви хоризонт, установяване на действително траен мир, но най-вече: общо съгласие на Русия и Украйна за това контингенти на кои държави биха приели. Нито едно от тези неща не е налично към момента. Дори няма преговори, в които Украйна участва.

"За да се извърши военно планиране, трябва да има сключено споразумение на мир, трябва Русия и Украйна да са се съгласили на такова разполагане, трябва да има мандат или на ООН, или на друга организация, трябва да има цел на операцията, трябва да има покана за конкретно участие и принос, да има времеви параметри - нищо такова няма", изброи министърът на отбраната.

САЩ предприеха стъпки към консултиране със своите съюзници за техните виждания за постигането на трайно и ефективно уреждане на конфликта в Украйна. С тази задача е натоварен специалният пратеник на Тръмп за Украйна Кийт Келог. Той ни информира, че задачата му е да проведе разговори с Украйна и европейските държави. По неговите думи това е отделна линия на действие на американската администрация, различна от другия, паралелно протичащ процес на разговори с Русия, воден от държавния секретар Марк Рубио. В някакъв бъдещ етап тези процеси ще се обединят на обща маса за водене на преговори, посочи още Запрянов.

Георг Георгиев пък направи забележка за спекулативния начин, по който прокремълската "Възраждане" формулира искането за изслушването, а именно с присъствието на словосъчетанието, което Путин използва, за да не нарече инвазията си "война" - "специална военна операция", както и на внушението, че България ще праща войници в нея.

"Отправените от САЩ въпроси към съюзниците целят първоначално сондиране на виждания и мнения по различни аспекти на трайното и дългосрочно уреждане на конфликта в момент, в който новата американска администрация на президента Доналд Тръмп е обявила за своя цел постигането на траен мир. Цел, която и ние напълно споделяме. В Украйна трябва да бъде установен мир и трябва да бъдат намерени гаранции за неговото продължаване и неотстъпване от всичко, което той води, каза министърът и добави, че към тези въпроси не бива да се подхожда към нещо, което е предмет на договаряне.

Аспектите, които се поставят с питанията, са гаранциите за сигурността на Украйна с цел постигане на траен мир, участието на европейски и други държави в установяването на бъдещи мирни договорености, възможностите за предоставяне на допълнителна военна помощ, за прилагане на санкциите и предотвратяване на тяхното заобикаляне, както и принципната готовност на съюзниците за разполагане на сили в Украйна като се подчертава част от бъдеще мирни договореност при условията на траен мир", заяви Георгиев.

И също така:

"Никой никъде и по никакъв начин не е подлагал на обсъждане въпроса за изпращането на военни контингенти в Украйна за участие в бойни действия между Русия и Украйна."

Нищо за Украйна не може да се решава без Украйна. А българската подкрепа остава такава, каквато е и сега - даде заявка още Георгиев.

Отговорите не удовлетвориха прокремълската партия, която дори обяви, че сегашното управление на Украйна не може да подпише мирно споразумение, защото мандатът на президента Володимир Зеленски и на парламента са изтекли. А Радостин Василев (МЕЧ) стигна още по-далеч: "Ако зависеше от мен наркоманът Зеленски щеше да е ликвидиран много отдавна."

Нито ГЕРБ, нито ПП-ДБ, нито похвалилият се с украински орден за заслуги Пеевски и групата му се включиха в дебата.