"Стабилността на правителството зависи от архитектите на мнозинството. Това са г-н Борисов и г-н Пеевски, зависи от диалога между тях, от разбирателството между тях двамата, защото те са кадровиците на правителството, те са и хората, които решават накъде да върви."

Това коментира в четвъртък пред журналисти президентът Румен Радев. Той присъства на полагането на клетва на новоизбрания съдия в Конституционния съд Орлин Колев.

„Ситуацията е леко шизофренна“, добави той.

Според Радев е много трудно да се говори за стабилност в една държава, в която функциите на правителството се изземват от двамата лидери на партии, които почти всеки ден говорят от името на властта и налагат управленски решения, докато в същото време претендират да са опозиция.

"Дали представители на съдебната власт са минавали през диванчето на Еврото?"

Той коментира и информацията за започналото разследването на Европейската прокуратура на българския европрокурор Теодора Георгиева, както и изпратените до медиите записи, за които се твърди, че на тях присъства Петьо Петров – Еврото, като зададе серия от явно реторични въпроси.

"А какво стана с Мартин Божанов и Петьо Петров?

Дали е имало представители на съдебната власт, които са минали през диванчето на Пепи Еврото?

Дали те са записани и сега заемат отговорни позиции в съдебната власт?

Ако тази хипотеза е много вероятна, тогава кой раздава правосъдие? Те или това лице?

Докато нямаме сериозно българско разследване на тези случаи, няма да има доверие в правосъдната система и страната ще остане в плен на зависимостите", заключи той.

За убития в Газа българин: Очаквам достойна позиция от правителството

Относно разследването на обстоятелствата около смъртта на българския служител на ООН в ивицата Газа, президентът призова правителството да изиска още информация. Преди дни световната организация излезе с позиция, че стрелбата, убила Марин Маринов, е дошла от израелски танк, а Израел отговори, че това е клевета. Официалната българска позиция е, че трява да се изчака.

"Не може да разчитаме на данни само на едната страна, която е част от конфликта (Израел, бел.ред.). Всички международни институции би следвало да предоставят информация. Трябва да се иска информация от тях, трябва да се иска много настойчиво информация от нашите служби и от всички наши международни партньори. Трябва да получим информация за този случай и да имаме ясна позиция по него, базирана на тази информация. Очаквам от правителството да има много по-проактивна позиция, да има една достойна позиция и да изисква информация за случая", смята Радев. 

За казуса между парламентарната група на МЕЧ и председателя на Народното събрание Наталия Киселова държавният глава заяви, че се радва, че тази „напълно ненужна криза намери своето решение“. Добави, че разформирането на една парламентарна група е много съществен въпрос, защото той пряко касае възможността на засегнатите народни представители да се включат пълноценно в живота на парламента и да представляват своите избиратели.

Радев отбеляза още, че е дошъл на церемонията в Конституционния съд, на която Орлин Колев положи клетва като съдия, за да изрази своята подкрепа към ключова за върховенството на правото институция, която "не си затвори очите за изборните безобразия по време на последните парламентарни избори“.