
Френският крайнодясна лидерка Марин Льо Пен обяви, че решението на съда, забраняващо ѝ да заема изборни длъжности, практически я изважда от надпреварата на президентските избори през 2027 г., и добави, че няма големи надежди, че делото по обжалването на присъдата ще бъде гледано преди вота, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Забраната да заема изборни длъжности е „политическо решение“, каза Льо Пен.
"Нека бъдем честни. Аз бях елиминирана, но истината е, че елиминирани бяха гласовете на милиони французи", посочи тя в интервю за френския телевизионен канал TF1.
„Няма да позволя да бъда елиминирана просто така“, заяви Льо Пен и добави, че ще използва всички налични правни средства, за да се пребори с решението на съда и при успех да получи възможност да „обмисли кандидатурата си за президентските избори“, посочва ДПА.
Ако тя не успее, 29-годишният лидер на партията ѝ „Национален сбор“ Жордан Бардела може да се кандидатира за президент вместо нея, посочи Льо Пен.
„Жордан Бардела е голям актив за партията и аз го казвам от дълго време“, каза тя.
„Надявам се, че няма да ни се наложи да използваме този коз по-рано, отколкото е необходимо“, добави Льо Пен.
Льо Пен допусна, че ако все пак успее да спечели навреме обжалването на присъдата, ще се кандидатира за президент.
Тя също така осъди „практиките, които смятахме, че са запазени за авторитарните режими“.
„Има милиони французи, които вярват в мен [...], и аз дойдох да им кажа, че се боря с несправедливостта от 30 години [...]. И ще го правя докрай“, посочи Льо Пен.
Вчера френският съд призна Льо Пен за виновна по дело за незаконно отклоняване на средства и ѝ забрани да заема изборни длъжности за петгодишен срок. Решението нанесе тежък удар по амбициите ѝ да стане президент и предизвика истинско политическо земетресение във Франция, отбелязва Асошиейтед прес.

По думите на Льо Пен в интервюто, което на практика беше и първата нейна публична реакция след обявяването на присъдата, милиони хора са "възмутени", а самото решение на съда представлява погазване на върховенството на правото.
"Политическа смърт"?
Льо Пен бе осъдена вчера на пет години лишаване от право да заема изборни длъжности с незабавно действие. Петдесет и шест годишната крайнодясна лидерка получи и четири години затвор, от които две ефективно, но с възможност за изтърпяването им под електронно наблюдение. Според обвинението тя и други членове на партията "Национален сбор" са използвали пари, предназначени за заплати на сътрудници в Европейския парламент, за да финансира дейности на формацията си.
Льо Пен беше сочена като фаворитка за изборите, след като вече има три неуспешни кандидатури. Според публикувано вчера социологическо проучване, тя би водила убедително в първия тур на бъдещ вот, с между 34% и 37% от намеренията за гласуване, ако изборите бяха днес, предаде АФП.
Още осем евродепутати от формацията, включително замеснтик-председателят ѝ Луи Алио, също бяха признати за виновни за това, че са накарали Европейския парламент да заплаща за фиктивно назначени в ЕП хора, които всъщност са работили за партията.
Формацията беше осъдена да плати глоба от 2 милиона евро, от които 1 милион без право на обжалване, както и да бъдат иззети от партията 1 милион евро, запорирани в рамките на разследването.
Националният сбор постигна исторически успех на предсрочните парламентарни избори през 2024 г., като спечели 89 депутатски места и се превърна в ключов фактор, който може да свали от власт правителството. Но днешното решение сериозно променя нещата за крайната десница във Франция само две години преди ключовите избори.
С оглед на обичайните срокове на правосъдието евентуалноооо второ дело няма да бъде гледано поне още една година, което означава, че окончателно съдебно решение може да се очаква най-рано през есента на 2026 г. – само няколко месеца преди президентския вот, отбелязва АФП.
Политическите реакции
Крайната десница в цяла Европа реагира на присъдата. Солидарност с Льо Пен в социалните мрежи засвидетелстваха унгарският премиер Виктор Орбан, лидерът на партия "Лига" и вицепремиер на Италия Матео Салвини, лидерът на крайнодясната Партия на свободата Герт Вилдерс в Нидерландия.
Във Франция крайнодесните политици също защитиха Льо Пен, обявявайки, че демокрацията е потъпкана, посочва в. "Монд". "Франция все още ли е демокрация?", попита риторично Ерик Сиоти, председател на Съюза на десните за Републиката, съюзник на Национален сбор в Националното събрание. Той нарече случая "недостоен съдебен заговор" и "система за заграбване на властта, която систематично елиминира твърде десни кандидати, които имат шанс да спечелят".
Льо Пен бе сред основните претенденти за приемник на Еманюел Макрон, чийто втори и последен мандат изтича през 2027 г. Политическите последици бяха толкова значителни, че дори някои от нейните опоненти сметнаха, че съдът в Париж е прекрачил границата, отбелязва Асошиейтед Прес.
Сред политическите съперници на Льо Пен, които изразиха безпокойство, бе консерваторът Лоран Вокие, който заяви, че решението "поставя много тежък товар" върху френската демокрация.
При други политици от десницата коментарите бяха по-умерени – някои лидери изразиха съжаление за последиците от решението, без да поставят под въпрос неговата обоснованост, посочва "Монд". Такъв беше случаят с Франсоа-Ксавие Белами ("Републиканците"), който заяви, че "политическият ангажимент не поставя никого над закона", но подчерта, че незабавното изпълнение на наказанието не е било оправдано.
Въпреки разногласията им Ерик Земур от партия "Реконкиста" също подкрепи Марин Льо Пен. "Не е работа на съдиите да решават за кого трябва да гласува народът", каза той.
Сред част от левицата също имаше нюансирани реакции. "По принцип отказваме да приемем, че дадено лице не може да обжалва съдебно решение, независимо кой е той", се казва в изявление на "Непокорна Франция", която обаче прие съдебното решение. "Ще се борим с "Национален сбор" на изборите, независимо кой е техният кандидат", добавиха от партията. Основателят ѝ Жан-Люк Меланшон също коментира: "Решението за отстраняване на един избран представител трябва да принадлежи на народа." Самият Меланшон е разследван от 2017 г. И от Европейската служба за борба с измамите по подозрение, че е използвал своите европейски парламентарни асистенти за вътрешнопартийни дейности във Франция.
Останалата част от левицата реагира по-остро. "Законът е един за всички", заяви Сирил Шатлен, председател на групата на "Еколозите" в Националното събрание. "Няма извинение – когато крадеш парите на французите, трябва да бъдеш наказан. Точка. Когато си избран, имаш задължението да бъдеш за пример." В подобен дух се изказа и социалистът Жером Гедж: "Правосъдието трябва да бъде еднакво както за депутатите, така и за обикновените хора, както за силните, така и за слабите". Сходна позиция изрази и комунистът Фабиaн Русел: "Госпожа Льо Пен винаги е настоявала за по-строга съдебна система! Нека тогава уважаваме съдебната система".
Приемлива за масовия избирател
Националният фронт, основан от покойния ѝ баща Жан-Мари Льо Пен, беше преименуван на "Национален сбор" през 2018 г. от Марин, която измести фокуса на партията от крайните позиции в опит да я направи приемлива за по-широк кръг от населението и така да увеличи електората ѝ. Усилията се отплатиха, като партията постигна значителни успехи на изборите за Европейски парламент миналата година. Последвалите предсрочни избори за френски парламент също укрепиха позициите ѝ, въпреки че тя не излезе начело, отбелязва ДПА.
Стремежът на Льо Пен към властта беше далеч по-умерен в сравнение с този на Доналд Тръмп, който след повторното си встъпване в длъжност преди два месеца предприе драстични промени във вътрешната и външната политика на САЩ. Тя се опита да "професионализира" партията, омекоти част от радикалната антиимигрантска риторика и впоследствие съсредоточи кампанията си върху икономически проблеми като инфлацията, обещавайки да играе по правилата на Петата френска република. Тази стратегия, изглежда, даваше резултат, посочва Ройтерс.
Все повече избиратели започнаха да я възприемат като бъдещ президент, а социологическите проучвания я поставяха като фаворит за 2027 г. В същото време "Национален сбор" стана най-голямата партия в парламента на Франция, ако не броим коалициите. А тактиката на Льо Пен да направи партията приемлива за масовия избирател работеше добре – до момента, в който всичко не се разпадна. Сега бъдещето на Националния сбор може да бъде без нея, тъй като тя е изправена пред сериозно препятствие в опита си за четвърта президентска кампания. Отстраняването на Льо Пен от президентската надпревара през 2027 г. вероятно ще разпали дебати за ролята на несменяемите съдии в контрола над политиците – особено тези от крайната десница, отбелязва Ройтерс.
Още по темата
- Съдът се произнася по жалбите на Льо Пен по-малко от година преди президентските избори
- На първа инстанция: 5 г. за мъжа, който наряза жена си с макетен нож, а тя молеше да го пуснат
- Радев и кралят на Йордания съорганизират среща на високо равнище с "неформален дух"
- Марин льо Пен осъдена на 4 години. Няма да може да заема публични длъжности за 5 години
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни