Европейският съюз ще диверсифицира търговията си с други партньори на фона на очакваното утре въвеждане на мита от страна на САЩ - върху почти всички стоки от почти всички страни по света.

Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Тя говори пред Европейския парламент в Страсбург на дебат, посветен на заключенията на срещата на върха на ЕС на 20 март.

Диверсификацията е един от трите стълба на стратегията на Европа на фона на американските мерки.

„Търговия има там, където има бизнес. Ще отворим вратите си за бързо разширяващите се пазари в целия свят“, увери Фон дер Лайен.

Тя припомни, че ЕС вече има търговски споразумения със 76 страни. Тази мрежа продължава да се разширява с наскоро сключените договори с Швейцария, Мексико и Меркосур – южноамериканския Общ пазар. До края на годината се очаква споразумение с Индия, продължават преговорите с Индонезия и Тайланд. А през седмицата в Узбекистан ще се състои първата в историята среща на върха „ЕС-Централна Азия“.

„Европа винаги е била търговски континент. Нека се свържем с новите туптящи сърца на глобалната икономика. Посланието ни е ясно – Европа е надеждна, предсказуема и отворена за прозрачен бизнес“, каза председателят на ЕК.

Тя припомния че не ЕС е започнал сблъсъка със САЩ:

„Не искаме на всяка цена да отговаряме, но ако трябва, ще отговорим. Имаме инструментите да го направим.“

Тук са необходими единство и решителност – друг от стълбовете на европейската стратегия.

Стълб е и освобождаването на единния пазар от „веригите“. В момента има много пречки, спъващи бизнеса. ЕС трябва да се върне към идеите, с които е създаден този пазар – да заличи митата и таксите.

Според МВФ вътрешните бариери на европейския пазар се равняват на мито от 45 на сто върхо производството и от 110 на сто върху услугите.

„Това просто не може да го има. Това трябва да се промени сега“, изтъкна Урсула фон дер Лайен.

Тя възложила на зам.-председателя на ЕК за просперитета и промишлената стратегия Стефан Сежурне да изготви идния месец предложения за премахване на някои от тези бариери и предотвратяване на нови.