"Мита срещу всички". 

Така може да бъде запомнена речта на американския президент Доналд Тръмп от Белия дом, в която той обяви всеобхватни ограничителни мерки срещу съюзници и врагове, които според него ще поставят началото на "златната епоха" на Америка.

"Втори април ще се помни като деня, в който американската индустрия бе възродена. В продължение на десетилетия нашата страна бе плячкосвана, опустошавана, изнасилвана и ограбвана от близки и далечни нации, както от съюзници, така и от врагове", отбеляза републиканецът.

"Това е нашата декларация за икономическа независимост", изтъкна Тръмп.

Президентът каза, че Съединените щати ще използват парите, генерирани от митата, за да "се намалят нашите данъци и да се изплати националният ни дълг".

"Години наред трудолюбивите американски граждани бяха принудени да стоят настрани, докато други нации забогатяваха и ставаха мощни, до голяма степен за наша сметка. Но сега е наш ред да просперираме", каза Тръмп. "Ще започнем да бъдем умни и ще станем много богати", увери президентът.

Той също така обеща, че митата ще създадат повече производство в Съединените щати, което "ще означава по-силна конкуренция и по-ниски цени за потребителите".

По същество - Тръмп обяви, че ще бъдат наложени налози от 25% върху всички вносни автомобили (в долния линк може да видите защо големият победител от тази мярка е съветникът на президента Илон Мъск).

Президентът обяви, че Съединените щати ще изчислят ставки върху вноса от всички страни въз основа на митата, които те налагат на САЩ и "другите форми на измама". Вашингтон възнамерявал да постави двойно по-малко ставки от тези, които по данните на администрацията на Тръмп, са наложени на Америка (не е ясно по какъв начин са извършени тези сметки - по данни на Световната търговска организация осреднено косвени данъци на Индия спрямо САЩ се равняват на 12%, а в словото си президентът наложи на азиатската страна налог от 26%). Републиканецът добави, че срещу вноса от Китай ще бъдат наложени мита от 34%, ЕС - 20%, Сърбия - 37%, Япония - 24%, Индия - 26%, Тайван - 32%, Виетнам - 46%, Южна Корея - 25% и Тайланд - 36% и други. 

Дори Великобритания, която в момента води преговори с Америка за търговско споразумение, не се измъква невредима - 10%. Най-близкият американски съюзник в Близкия изток - Израел - ще получи мита от 17%.

Тръмп оповести и базисни ставки от 10% срещу всички държави. Отчасти няма да бъдат засегнати Канада и Мексико - в сферите, покрити от тристранното търговско споразумение USMCA.

Най-тежко ударената страна от митата на Тръмп ще е Камбоджа - 49%.

Най-леко засегнати предполагаемо са островите Хърд и Макдоналд - минават под базисната ставка от 10%. Ключов детайл тук е, че те не са населявани от представители на homo sapiens, а животът на местните пингвини едва ли ще се вгорчи от мерките на американския президент. 

Пред репортери от американското президентство уточниха, че новите налози ще започнат да се събират на два етапа от 5 април в 07:01 часа българско време - когато ще влезе в сила базова ставка от 10% за всички стоки, внасяни в САЩ. От 9 април в 07:01 часа българско време ще започнат да действат митата за гиганти в световната търговия като Китай и ЕС.

Президентът посочи какво би го убедило да премахне ограничителните мерки срещу конкретна страна.

"Ако искате вашата ставка да достигне нулата, тогава започнете да създавате своя продукт точно тук, в Америка".

После добави:

"Прекратете собствените си мита, свалете бариерите си, не манипулирайте валутите си и започнете да купувате американски стоки за десетки милиарди долари".