Очаквам разходите за отбрана на европейските съюзници и Канада да надминат 3 на сто от БВП, заяви генералният секретар на НАТО Марк Рюте.

Той говори преди началото на двудневната среща в Брюксел на външните министри от страните членки на пакта.

За първи път ще участва Марко Рубио – новият държавен секретар на САЩ.

Главна тема на срещата ще бъде увеличаването на разходите за отбрана.

„През последните два месеца бяха пуснати в обръщение милиарди долари и евро. Това е най-голямото увеличаване на разходите в НАТО от падането на Берлинската стена и края на Студената война“, изтъкна Рюте.

Като пример той посочи приетия наскоро от Германия т.нар. бюджет-базука. Заради войната в Украйна и настояването на САЩ страните от НАТО да харчат повече за отбрана Берлин одобри рекордния бюджет от над 1 трилион евро.

Сред темите ще бъде и засилването на отбранителната промишленост. В това отношение НАТО ще разчита и на своите партньори от Индийско-Тихоокеанския регион – Япония, Южна Корея, Австралия и Нова Зеландия, обяви Рюте. Техните външни министри също участват на срещата в Брюксел.

Важно е да продължи подпомаггането и снабдяването с всичко необходимо на Украйна, за да запази силите си на бойното поле.

Това, че САЩ смятат да намалят военното си присъствие в Европа, не е нещо ново, каза още Марк Рюте. От много години насам американците предупреждават, че искат да имат по-голямо присъствие в Азия.

„И отдавна ни казват да харчим повече за отбрана“, допълни генералният секретар.

Увеличаването на разходите в тази сфера е започнало още при първия президентски мандат (2017-2021) на Тръмп, припомни Рюте. Оттогава досега те са се увеличили с близо 700 милиарда долара.

Не може обаче да се очаква внезапно и несъгласувано изтегляне на американските сили от Европа. Няма и планове САЩ рязко да съкратят присъствието си на Стария континент, увери шефът на НАТО.