Размерът на митата, които Тръмп обяви за почти всички държави в света, изненада икономистите. Множество страни се сблъскват с мита над 30 процента, без да знаят точно защо.

Първоначално никой не можеше да проследи как САЩ изчисляват наложените мита, докато накрая първо Швейцария „разкри“ формулата.

Отговорът е изненадващо прост. Правителството на Тръмп използва т.нар. "тайна формула". Според официално съобщение от Белия дом, формулата съдържа пет параметъра, като два (ε и φ) са избрани така, че в съвкупност да дават стойност 1. Това означава, че тези параметри, които правят уравнението да изглежда сложно, всъщност отпадат.

Това, което изглежда комплексно, в действителност е просто изчисление: правителството на Тръмп просто е разделило търговския дефицит на обема на износа на съответната страна. Това, дали страните са наложили мита и в какъв размер, не е от значение. За Швейцария това изглежда по следния начин:

САЩ са изнесли стоки за 25 милиарда долара за Швейцария през 2024 г. (x). От европейската страна са внесли стоки на стойност 63,4 милиарда долара (m). Това води до търговски дефицит от около 38,6 милиарда долара. Ако поставим тези стойности в формулата на Тръмп, получаваме стойност около 61.

Правителството на Тръмп щедро предостави на всички държави "отстъпка" от 50 процента, така че за Швейцария митата се изчисляват на 31 процента.

Тази стойност е толкова висока, защото се разглеждат само стоки. Ако включим и услуги, разликата би била значително по-малка. В този случай САЩ имат търговски излишък от 21 милиарда долара спрямо Швейцария. Това би довело до стойност от 19 процента в формулата на Тръмп, а митата щяха да бъдат под 10 процента.

Критики към формулата на Тръмп

Но защо изобщо се използва формулата в този й вид? САЩ правят изчисленията си с предположението, че търговските дефицити винаги са резултат от протекционизъм от страна на търговските партньори. Тоест, ако една страна изнася повече в САЩ, отколкото внася оттам, това може да се дължи само на "несправедливи" търговски ограничения. Икономисти критикуват това предположение като абсурдно, а формулата среща сериозни възражения.

Страни като Камбоджа или Лаос получават мито дори от 50%, а Индонезия – цели 69%. 

За Великобритания, с която САЩ имат търговски излишък, това е интересно, защото въпреки това страната получава наказание с 10 процента мита. Причината е, че Тръмп е наложил еднакви мита от 10 процента за всички стоки, внасяни в САЩ.

Всъщност повечето държави нямат високи мита за американски стоки. Така например митата на ЕС върху американски стоки не надвищават 3%, а не са над 39%. С Южна Корея САЩ имат търговско споразумение, тоест няма мито от 50% върху американски стоки. Индонезия, която е производител на кафе, е наложила мито за внос на кафе за всички други държави. САЩ обаче не изнасят кафе за Индонезия, всъщност те не изнасят кафе въобще. Въпреки това митото за Индонезия също е "реципрочно" от 39%.