
Администрацията на Доналд Тръмп е ползвала ChatGPT, за да изчисли новите мита, които САЩ наложи на всички свои търговски партньори. Според интернет потребители и експерти, процентите на митата са базирани на проста формула, предложена от чатбота – и резултатите са... нелепи.
Политическият коментатор Стивън Бонел, известен онлайн като Destiny (@TheOmniLiberal) пръв повдигна обвиненията, след като публикува скрийншот от разговор със ChatGPT. В него той пита чатбота:
"Как лесно мога да изчисля митата, които САЩ трябва да наложат, за да балансират търговския дефицит с дадена държава? Минимум 10%."
ChatGPT отговаря с „пропорционална формула“, която изглежда по следния начин:
търговски дефицит ÷ внос от съответната държава, с добавено условие митото да не пада под 10%.

"Затова тарифите нямат абсолютно никакъв смисъл, - пише Destiny, те просто делят търговския дефицит с вноса или слагат 10%, което е по-голямото число."
Журналистът и юрист Джон Аравосис разпространи TikTok видео, в което демонстрира как всяко предложено мито в плана на Тръмп съвпада с формулата на ChatGPT.
@aravosis 02APR25 #news #fyp ♬ original sound - The Aravosis Report
"Хора, определяме митническата политика на САЩ на базата на лош въпрос към ChatGPT. Това е начинът, по който започваме търговска война с целия свят", заяви Аравосис, добавяйки, че "Борсата се срива."
Подобен подход обяснява и защо в списъка на Тръмп има територии, които въобще не са населени. Островите Хърд и Макдоналд ще бъдат обложени с 10% мита, въпреки че местните пингвини не изнасят нищо за САЩ. Австралийският остров Норфолк има едва 2000 души население, но бе обложен с 29% мито, въпреки че на самата Австралия бяха наложени само 10% мито.


Според New York Times, индексът S&P 500 спадна с над 4%, а NASDAQ – с над 5% още на следващия ден след представянето на плана. Финансовият анализатор Питър Тчир от Academy Securities нарече ситуацията „катастрофална“.

До момента няма официално потвърждение от екипа на Тръмп дали действително са използвали ChatGPT за тарифната си политика. Но съвпадението между изчисленията и публичната формула е толкова точно, че обвиненията изглеждат все по-вероятни.
Това не е първият път, в който се обсъжда употребата на AI от страна на Тръмп. Но ако сега изкуственият интелект наистина е диктувал митата, последиците вече не са абстрактни – те се измерват в пазарни загуби, геополитическа нестабилност и публична подигравка.
***
Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".

Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни