Протест, организиран от "Ангели на пътя" под наслов "Стига повече" събра десетки граждани, които са съпричастни с болката на загубилите близки във войната по пътищата. 

Началната точка беше Съдебната палата в София.

Оттам шествието премина през Министерството на правосъдието и през парламента. Демонстрацията приключи пред Агенция "Пътна инфраструктура" на площад „Македония”.

В протеста се включиха и близки на семейството на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа край Плевен.

От вчера в Плевен започна подписка с искане за оставката на председателя на Управителния съвет на АПИ инж. Йордан Вълчев.

Борислав Цветанов - организатор на подписката, заяви пред Нова тв, че в неделния ден, въпреки лошото време, само за няколко часа са събрани около 2000 подписа.

Плевенчани се присъединиха към протеста в София. Те казаха, че по пътя отново имало катастрофи.

„Полицаите се крият в храстите и само снимат. Те оставят шофьорите да правят нарушения”, сподели един от недоволните.

Хората в шествието настояха както са оставки в АПИ, така и за тези на народните представители.

"Готов е законопроектът за вещите лица, работим за затягане на наказанията."

Това пък заяви министърът на правосъдието Георги Георгиев, който излезе и се срещна с протестиращите срещу "убийствата" на пътя пред сградата на министерството.

Утре ще бъде публикуван за обществено обсъждане законопроект за промени свързани с вещите лица, обясни Георгиев и посочи, че се предвижда изпит за придобиване на правоспособност, задължително ежегодно обучение от държавата, както и правомощие за заличаване на вещи лица, които бавят делата или не си вършат добре работата.

Също така се предвижда възможност за видеоконферентна връзка с вещи лица, за да могат да дават показания пред съдилища в различни краища на страната.

Както и Клуб Z е писал, по делата с катастрофи едни от най-сериозните проблеми идват то некачествени експертизи, или пък такива, които се бавят твърде много, поради заетостта на и без това недостатъчния брой вещи лица.

Работим с представители на парламентарни групи да бъдат затегнати наказанията, без да има риск после да паднат в Конституционния съд, обяви още министър Георгиев.

Той добави, че се готви и законопроектът за камерите за глобяване за скорост, които "трябва да докажат и покажат, че наказанието е незибежно“.

Както Клуб Z е писал, многократно са анонсирани идеи за все по-"драконовски" наказания за престъпления по транспорта, още от времето на главния прокурор Иван Гешев (който лично предложи дори опция "доживотен затвор без замяна"). Специалистите по наказателно право обаче са категорични, че никога простото механично утежняване на санкциите в НК не решава никой въпрос.

Част от протестиращите носят снимки на свои близки, загинали при пътнотранспортни произшествия и плакати с надпис: "Сияна заслужава живот, не тишина", "Сияна загина, корупцията оцеля", "Съдебната система в България: враг на жертвите, защитник на убийците" и "Максимална присъда за пияните, дрогирани и нагли пътни убийци".