
Предметът "Религия" ще започне първо да се учи в първи клас, без оценки.
Това обяви просветният министър Красимир Вълчев в понеделник по време на отбелязването на 35-ата годишнина на учителския синдикат към КНСБ, начело на който от 30 години е Янка Такева. Това предвижда предложението, което МОН ще публикува за обществено обсъждане следващия месец.
Новият предмет ще се казва „Добродетели и религии“, каза Вълчев.На 24 април предстои дискусия какво точно да включва дисциплината, а промените в закона ще бъдат предложени за обществено обсъждане през май.
За изучаването на религия в училище имало три групи мнения.
"Едното е, че не трябва да се учи, не трябва да има такъв предмет.
Другото е, че трябва да има такъв предмет с акцент върху вероучението, нещо, което духовенството иска (при избирането си новият патриарх Даниил извади точно това като своя основна цел-бел. ред.).
В третата група мнения са, че трябва да имаме предмет, но повече насочен към изграждането на културните, етичните, историческите компетентности на децата", изброи Вълчев и декларира, че МОН щяло да намери баланса между тях.
Как ще стане това?
"Най-вероятно със Закона за предучилищното и училищното образование ще предложим този предмет да бъде включен в задължителния учебен план, но не точно с тази концепция, която е в момента в избираемите и във факултативните часове. Ще предложим предметът "Добродетели и религии" да бъде подчинен на изграждането и формирането на добродетели у децата, на възпитателната функция и да ги направим добри хора. На законово ниво най-вероятно ще може да се види, че ще има възможност за избор на програми и такава възможност има и в момента. Родителите на децата, или по-големите ученици, които не желаят да се учи с елементи на конфесионално образование, ще имат програма, която ще е ориентирана към тях. По този предмет няма да се пишат оценки", каза Вълчев.
В изказването си на форума той посочи, че всички останали европейски страни, членки на ЕС, имат час по религия, единствено във Франция нямало. Ще предложим включването на религията, която и в момента я има, в задължителния учебен план, но с акцент върху формирането на етични, нравствени, исторически, културни компетентности. Той отбеляза, че цялата българска и европейска култура е продукт на християнската цивилизация (нещо, което се изучава доста детайлно в часовете по история и литература всъщност - бел. ред.)
„Ролята на българската православна църква може да бъде само консултативна, тоест, там където тя е попитана, може да бъде полезна. Църквата вече е полезна с това, че е изготвила учебници по религия от 1. до 12. клас, те са одобрени от Министерството на образованието и науката“, коментира пред бТВ Десислава Панайотова, експерт „Програми и проекти“ към Светия синод.
Още по темата
- Глоби за деца с телефони, час по добродетели, без домашни бележки. Из идеите на синдикат
- Повечето българи искат религия в училище
- Просветният министър за учителските заплати: Имам уверение, че ще има за тях 499 млн. лв. в бюджета
- България има "традиционна сексуална ориентация", а нетрадиционната е опасност за децата, решиха депутати
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни