
Китай обяви, че няма да се поддаде на "шантажа" на САЩ, предаде Ройтерс. Вчера американският президент Доналд Тръмп заплаши комунистическата страна с мита от 104% в отговор на изявление на Пекин, че ще изравни по-рано обявените от Вашингтон "реципрочни мита" (по план на 9 април върху вноса от Китай трябваше да влязат в сила мита от 54%, но републиканецът обяви допълните налози от 50%).

"Заплахата на американската страна за ескалиране на митата срещу Китай представлява грешка след грешка, която още веднъж разкрива характера на изнудвач на американската страна", съобщи в позиция китайското министерство на търговията. "Ако САЩ настояват да постигнат своето, Китай ще се бори докрай."
Европейският съюз предложи свои собствени контрамита срещу тарифната атака на Тръмп, която доведе до срив на финансовите пазари и подхрани очакванията, че световната икономика може да се насочи към рецесия.

Фондовите пазари намериха по-здрава основа след мъчителни няколко дни за инвеститорите, което накара някои бизнес лидери, включително в обкръжението на Тръмп, да призоват президента да обърне своя курс.
Японският индекс Nikkei се повиши с 6% във вторник, след като Тръмп и японският премиер Шигеру Ишиба се съгласиха да започнат търговски преговори.

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио пък проведе разговор с пакистанския си колега относно митата и бъдещите търговски отношения.
Китайският индекс CSI A50 се изкачи с 1%, възстановявайки част от спада от над 7% в понеделник. Индексът Hang Seng в Хонконг скочи с около 2%, след като вчера претърпя най-лошия си ден от 1997 г. насам.
Фючърсите на акциите в Америка също се повишиха, след като паднаха до най-ниското си ниво от повече от година.
Тръмп настоява, че митата ще помогнат на САЩ да си възстановят индустриалната база, която според него е западнала през десетилетията либерализация на търговията.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни