
Глобалният срив на фондовите пазари след решенията за митата на президента на САЩ Доналд Тръмп продължава. С отварянето в понеделник по целия свят фондовите борси отчетоха значителни загуби. Във Франкфурт на Майн индексът Dax загуби около десет процента в първите минути на търговията и спадна с над 2100 пункта до 18 489 точки. Малко след това той се възстанови частично, но остана с повече от шест процента на минус.
През изминалата седмица индексът Dax вече натрупа загуби от повече от осем процента. Така борсовият индекс отчете най-голямата си седмична загуба от началото на руската инвазия срещу Украйна през пролетта на 2022 г.
В Азия също имаше масивни загуби: индексът Hang Seng в Хонконг се срина с повече от 12 процента. В Токио японският основен индекс Nikkei-225 намаля с повече от осем процента. В Китай индексът CSI-300 с основните китайски акции на континента спадна със 7,8 процента непосредствено преди края на търговията. Също така в Австралия борсите паднаха значително.
Митническият пакет на Тръмп беше причина за глобалния спад на борсите и през изминалата седмица. Този срив изтри милиарди от активите на частни инвеститори.
Не се очаква възстановяване. Анализаторите прогнозират още големи колебания в акциите, докато ефектите от митническия конфликт не се изяснят, не се появи повече яснота за ответните мита или не започнат разговори за сделки.


Тръмп първоначално показа готовност за преговори при определени условия, после обаче заяви пред журналисти, че иска Европа да започне да плаща на Америка за минали сделки, а търговският му министър Хауърд Лътник заяви, че правителството на САЩ ще продължи твърдата си линия с високи мита върху стоки от почти всички държави по света.
В Люксембург търговските министри на държавите от ЕС ще обсъждат в понеделник каква стратегия може да накара Тръмп да отстъпи.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни