
"Вкиснати либерали" и "тъпи демократи" срещу "Тръмпанари" и "ходете си в Русия": така изглеждат коментарите в най-голямата Фейсбук група на българите в САЩ през последните месеци. Българската общност зад океана е като макет на американското общество - разделена и нетърпима към различното мнение.
Въпреки поляризацията остава впечатлението, че повечето коментиращи подкрепят новата американска администрация. Но защо? Доналд Тръмп обяви война на нелегалната имиграция, а една немалка част от българите в САЩ пребивават или са пребивавали нелегално. Освен това налагането на мита ще усложни вноса и ще оскъпи основни стоки от Европа. Тогава с какво сегашната републиканска партия и движението MAGA ("Make America great again" - в превод: "Да направим Америка велика отново") привлича българите зад океана?
"Добрите" и "лошите" мигранти
"Много от най-шумните български фенове на Тръмп са хора без официален статут или имат близки без документи и ще бъдат най-уязвими, ако той изпълни заканата си да депортира всички нелегални имигранти. Това ако не е ирония!", коментира журналистката Ваня Креймър, която живее в САЩ от 25 години.

За разлика от голяма част от сънародниците си, тя активно се обявява срещу политиките на Белия дом и дори участва в масовите протести на 5 април. "Най-трагикомичното е, че промените, които Тръмп планира, ще засегнат жестоко много българи. Намерението му да елиминира социалното подпомагане, федералните здравни помощи, образователни програми, стипендиите за нуждаещи се студенти ще бъде катастрофално за много от тези, които го славословят сега", казва тя.
"Мнозинството от хората тук са използвали различни, да ги наречем креативни, начини да легализират статута си. Знаят колко е трудно", обяснява Ясен Дараков, издател на BG VOICE, най-голямата българска медия в САЩ. "И все така виждаме тази висока подкрепа за Тръмп и антиимиграционните му идеи. Може би вярват, че нелегалните имигранти са виновни за икономическите проблеми тук, което, разбира се, не е вярно", допълва той. Дараков припомня, че в САЩ "всеки е сам за себе си", така че обвинения как мигрантите например "източват социалната система" са много далеч от реалността. Защото социална система като тази в Европа просто няма.

Сред българите има "същата поляризация, която имаме по принцип в САЩ", казва преподавателят в Калифорнийския университет проф. Христофор Караджов. "Със сигурност има много повече агресия отпреди и с доста повече хора аз поне лично съм влязъл в конфликт през социалните медии", допълва Караджов, който е в САЩ от 1996 година. "Познавам българи с неопределен имиграционен статус, които по силата на някакъв когнитивен дисонанс смятат, че те са "добрите нелегални", за разлика от "мексиканците", разказва журналистът и преподавател.
"Има един виц за кубинци: Пристига една лодка на брега на САЩ, първият от тях слиза, стъпва на брега, обръща се и казва: Няма повече място, стига толкова", разказва Михаил Михайлов. Същото важи за българите, смята рапърът, по-известен като Мишо Шамара или Big Sha.
Консерватизъм, предразсъдъци, ксенофобия
"Според мен има няколко причина за тази масова подкрепа към Тръмп", казва Михайлов в интервю за ДВ. "Българите вярват в месии - дали ще е бай Тошо, Бойко или пък Путин. Те си търсят силен спасител." В този профил се вписва и Доналд Тръмп, смята рапърът, който преди повече от 10 години имигрира в САЩ. "Като има спасител или някакъв такъв вожд, ти оправдаваш всеки свой неуспех, защото нищо не зависи от теб."
Ваня Креймър е съгласна с него. "Много българи в САЩ подкрепят Доналд Тръмп по същата причина, поради която българите в родината подкрепят Владимир Путин - заради възторга си към демагози и диктатори", казва тя.

"Тръмп е това, което на Балканите и на Изток разбираме за силен лидер", допълва Ясен Дараков. "От друга страна, българите в САЩ са част от работническата класа, която през последните години пострада най-много икономически в САЩ и рязко се преориентира от демократическата партия към републиканците. А и ние сме доста по-консервативни по социални въпроси." Точно такива групи в обществото бяха таргетирани от кампанията на Тръмп, която често демонизираше борбата за социални и обществени права.
Михаил Михайлов споделя, че източноевропейските общества, дори когато са зад граница, остават по-затворени. А това подхранва ксенофобията. "Източноевропейците масово са расисти и хомофоби, защото са живели в затворени общества, където няма разнообразие на хора. И тези неща са вменени от малки - "ще те дам на циганите", "ей, пе*ераст". Подобни изрази се използват на ежедневна база", смята той.
Това е и една от причините да се е отчуждил от част от българите, които познава в САЩ и които според него само присъстват в Америка, но духом си живеят в България. "Гледат български телевизии, слушат си чалгата, не ходят на американски концерти, не се интегрират. Единствените хора, с които могат да се разберат, са нискообразованите от малките населени места", смята той.

Според професор Христофор Караджов гласуването на българските избори зад граница - където в последните години популистки, крайнодесни и проруски партии получават сериозна подкрепа, дава ясна индикация за настроенията и разбиранията на част от диаспората. "Българите в САЩ си носят горе-долу същите предубеждения като в България", казва той. Сред тях са "ксенофобия - колкото и да е странно в държава, в която всеки е отнякъде, неприемане на различността - също странно в Америка, която е толкова пъстра - и хомофобия, макар и в малко по-мека форма отколкото в България".
Омраза към всичко "ляво"
По данни на американското посолство в София около 250 хиляди българи живеят в САЩ. Христофор Караджов отбелязва, че не знаем колко от тях наистина симпатизират на Тръмп. "Със сигурност привържениците на Тръмп са доста вокални", казва той, но "няма никакви достоверни проучвания по въпроса".
Журналистът и преподавател разказва за свои познати, които са от по-старото поколение и по-скоро са симпатизирали на републиканците заради антикомунистическата им реторика, но "сред тях виждам също промяна в посока анти Тръмп, макар и не непременно принципно преминаване в лагера на демократите".
"Много хора си мислят, че социализмът на Запад е същият като този робовладелски комунистически строй, в който ние живеехме преди. Те нямат никаква идея, че северните държави, дори Германия и Великобритания, са много по-социални от Русия", казва Михаил Михайлов. Републиканците в САЩ от години развяват "социализма" като плашило. Политици като Бърни Сандърс, който нарича себе си "социалист", активно се противопоставят на това и се борят за достъпно здравеопазване, образование и по-високи данъци за богатите.

Според Ваня Креймър образованието, интегрирането в американското общество и медийната грамотност са ключови. "Много от тях (привържениците на Тръмп - б.р.) не четат добре на английски и се информират за ситуацията тук от български медии със съмнителен произход. От тази липса на разбиране идват и обърканите представи за демократичните ценности", смята тя. "Българинът има и доста ниска медийна култура да разпознава истина от лъжа, новина от мнение, склонен е повече да вярва в конспирации", допълва Ясен Дараков.
Страхуват ли се българите от депортации?
Дараков вижда как част от имигрантите плащат за собствения си избор. Негов познат е влязъл в САЩ нелегално преди 20 години. "В края на мандата си Байдън направи програма такива хора да получат зелени карти. Въпреки това той и съпругата му бяха поддръжници на Тръмп", разказва журналистът. Сега хората се страхуват от депортация. "Мисля, че към този момент се е примирил, че ако бъде арестуван и депортиран, семейството му ще се прибере обратно в България. Но родителите му и сестра му ще остават тук - завинаги разделени."
Дараков подчертава обаче, че и в насаждането на страха от депортации има голяма доза популизъм. "Обама и Байдън са депортирали повече хора за първите си мандати, отколкото Тръмп през неговия", припомня той. Според данните на Департамента за вътрешна сигурност на САЩ през първия месец от втория си мандат Тръмп е депортирал 37 660 души. При Байдън средният брой депортации през последната година месечно е 57 000. "Сега има много повече пиар, показни акции, снимки и видеа, които службите споделят в социалните мрежи, но към този момент реалният брой депортирани не е рекорден", обяснява Ясен Дараков.
"Силният е този, който помага на слабия"
Симпатии към "твърдата ръка", символизирана от Путин и Русия, но и отричане на всичко "ляво" заради травми от миналото на България, омраза към мигрантите и то от хора, които също са такива - причините, поради които българи в САЩ симпатизират на Тръмп са много и често звучат парадоксално. Но сред всички тях прозира несигурност и недоволство от живота и принципите на американското общество, в което много българи, макар да живеят отдавна в САЩ, не могат да се впишат пълноценно.
"Аз водя децата си в индийски храмове, на нигерийски ресторанти, гледам да науча и да разбера света, искам и децата ми да го направят - да виждат хората по характер, не по цвят на кожата", казва Михаил Михайлов. И има следното послание към своите сънародници: "Силният мъж е този, който помага на слабия, а не този, който го бие."
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни