
2 840 487 985 лева - това е проектобюджетът на София, който предлага екипът на кмета Васил Терзиев за тази година, става ясно от публикувания на сайта на общината доклад. Така този път, вместо скромните 21 млн. лв. повече от последния бюджет на предшественичката му Йорданка Фандъкова, кметът предлага ръст от около 10%, или 263,3 млн. лв. повече от 2024-та.

Основен фокус на новите харчове са образованието, транспорта и социалните политики.
В образователната сфера ще се изхарчат близо 1 милиард - или 999,6 млн. лв., със 105 млн. повече от миналата година. Това са 35% от целия бюджет и те отиват за 26 нови детски градини и 11 училища. Предвиждат се ремонти, ново оборудване и по-високи заплати.
За финансиране на общинските болници и поликлиники общината ще даде 107 млн. лв.
260 млн. лв. ще се инвестират в домовете за възрастни хора и в услугите за хората с увреждания. Ще има повече пари и за програма „Грижа в дома“, лични асистенти и социален патронаж.
106 млн. лв. отиват за вътрешноградския транспорт и развиване на електронната билетна система. А общинската администрация ще струва 124 млн. лв. - с 6 млн. лв. повече, заради ръст на заплатите и за по-добра поддръжка на електроното управление.

Капиталовите разходи се увеличават с 28,8 млн. лв. спрямо миналата година, като сега достига 640,7 млн. лв. - все пак по-малка от последната програма на Фандъкова. В нея влизат новите детски градини и ремонтите на училища, разширяване на метрото с нови станции по линиите M3 и M4, изграждане на повече паркинги - буферни и в кварталите, рехабилитация на трамвайните трасета. Тази година трябва да бъдат ремонтирани и реконструирани и ключови пътни артерии като бул. „Цар Борис III“, ул. „Тодор Каблешков“, бул. „Ботевградско шосе“.
Ще се подмени и осветлението на подлези и тротоари, а старите осветителни тела на места ще се сменят с LED системи. Предвиждат се нови детски площадки, квартални алеи, още проекти за озеленяване и развиване на обществените пространства.
Налице е и ръст в приходната част - Столична община ще събере 107,6 млн. лв. или 22% повече от данъци - най-вече заради ръста на данъка върху прехвърлянето на имущество и повишението на патентния и туристическия данък в края на миналата година.

Неданъчните приходи се увеличават от 454 на 469 млн. лв., или с едва 15 млн. лв., но се предвижда ръст от глоби и санкции от 25 млн. лв. миналата година на 37,38 млн. лв. през тази. Далеч по-скромен е ръстът на приходи от концесии - увеличение от 1,95 млн. на 2,2 млн. лв.
Вдигат се обаче трансферите от държавата - за разлика от минатала година, когато Терзиев предвиди в бюджета по-малко от централния бюджет от Фандъкова. Сега надминава последния й бюджет и Столична община ще получи 1,248 млрд. лв. от държавата, с 12% повече от миналата година.
Основна причина за това е ръстът на минималната работна заплата, но и субсидиите за образователни, социални и здравни институции. Компенсират се и нарастващите цени за енергия. Сериозен дял отиват за по-високи заплати на учителите в София, а най-голям е ръстът на държавното финансиране за вътрешноградския транспорт - то е със 17 млн. лв. повече от миналата година.
Ще се усвоят 160 млн. лв. от дългосрочен заем от ЕИБ, ще се погасят 38 млн. лв. досегашни.
Прави впечатление, че бюджетът отново е представен в разбираем за обикновените хора вид и в машинночетим формат - нещо, което администрацията на Йорданка Фандъкова не практикуваше.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни