В руската армия се бият поне 155 китайски граждани.

Това обяви украинският президент Володимир Зеленски пред журналисти, цитиран от Ройтерс. По-рано през седмицата държавният глава обяви, че украинците са заловили двама китайски войници в Донецка област, борещи се на страната на агресора. Той изрази готовност "да размени" китайските пленници за украински войници, държани от Русия.

По думите на украинския държавен глава Русия въвлича КНР във войната.

"Украйна смята, че едно подобно очевидно въвличане на китайски граждани в бойните операции на украинска територия представлява умишлена стъпка към удължаване на войната", заяви той.

Зеленски: Трябва да сме равни страни по сделката за минералите със САЩ

Президентът отбеляза, че украинското правителство приветства инвестициите и сътрудничеството в минералния сектор на страната, но не на всяка цена.

"Ако става въпрос за истинско партньорство, тогава трябва да говорим за паритет. Трябва да бъде 50/50", каза Зеленски, подчертавайки, че това е едно от условията, които украинският технически екип ще представи по време на преговорите.

Според Зеленски едно бъдещо споразумение може да помогне за модернизирането на икономиката на Украйна, възстановяването на страната след войната и създаването на работни места чрез съвместни предприятия, включващи високотехнологични американски компании. Президентът изтъкна, че страната му е готова да допринесе със своята земя и ресурси, но очаква САЩ да внесат технологии и капитал.

Зеленски също описа размяна на остри думи с министъра на финансите Скот Бесент, който призовал Киев незабавно да подпише предварителна сделка.

"Казах му да спре да тропа с пръст по договора и да говори конкретно", заяви Зеленски и добави, че споразумението не е готово и някои разпоредби противоречат на украинското законодателство.

Говорейки на пресконференция на Съвета за асоцииране ЕС-Украйна в Брюксел, украинският премиер Денис Шмихал потвърди, че Украйна вече е стартирала официални преговори със САЩ. Той подчерта, че Киев има "ясни червени линии", които не могат да бъдат преминавани. Първото е придържането към украинската конституция, а второто - сделката да е в съответствие с евроинтеграцията на Украйна и съответните задължения, както и да отговаря напълно на международното право.

"Украйна формира специална делегация на техническо ниво. Ние също си сътрудничим с международни юридически компании и ще изпратим нашата делегация в Съединените щати в края на тази седмица", каза премиерът.

Най-новата американска версия на сделката за минералите предоставя на САЩ широк контрол върху природните ресурси на Украйна чрез съвместен инвестиционен фонд. Споразумението е представено от администрацията на Тръмп като жизненоважно за пътя на Украйна към мира, но то не предлага конкретни гаранции за сигурността в замяна на достъп до стратегически ресурси.

Рамковата версия на споразумението трябваше да бъде подписана по време на посещението на Зеленски във Вашингтон на 28 февруари. Планът обаче се провали, след като Зеленски бе подложен на словесен обстрел от Тръмп и американския вицепрезидент Джей Ди Ванс, защото уж искал да предизвика Трета световна война и не изразявал достатъчно благодарност към Америка за военната помощ.

Която дни по-късно бе временно прекъсната.