
Американският президент Доналд Тръмп обяви, че ще разреши 90-дневна пауза от налагането на новите мита "за някои страни", които според него са повече от 75 на брой. По думите му това са страните, които са поискали преговори с администрацията му.
В същото време той заяви, че увеличава още един път митата за Китай и те ще достигнат до 125%, при обявените преди това 104%.

"Въз основа на липсата на уважение, което Китай показа към световните пазари, с настоящото повишавам митото, наложено на Китай от Съединените американски щати, на 125%, влизащо в сила незабавно. В един момент, надяваме се в близко бъдеще, Китай ще осъзнае, че дните на ограбване на САЩ и други държави вече не са устойчиви или приемливи", написа президентът в социалната си мрежа.
Той най-вероятно има предвид ответния удар на Китай с въвеждането на мито от 84% за внос на американски стоки.
Но има и още нещо - в последните два дни Китай активно разпродава американския дълг, който държи и така срина неговата стойност, а доходоността му се увеличи до размери, които предполагат намеса на Федералния резерв.
Що се отнася до страните, които получават отстрочка - те не са споменати изрично.
"Обратно и въз основа на факта, че повече от 75 държави са се обадили на представители на Съединените щати, включително на Министерството на търговията, Министерството на финансите и USTR, за да договорят решение на обсъжданите теми, свързани с търговията, търговските бариери, митата, манипулирането на валутата и непаричните ставки, и че тези държави не са отвърнали на моето силно предложение по никакъв начин срещу Съединените щати, разреших 90-дневна ПАУЗА и значително намалено реципрочно мито през този период от 10%, също влизащо в сила незабавно", пише Тръмп.
Реакцията на пазарите бе моментална и американските акции поеха нагоре. Dow Jones скочи с 2200 пункта, или 5,9%. S&P 500 се покачи с 6,5%, а Nasdaq се повиши с над 8%.
Малко по-късно финансовият министър на Тръмп Скот Бесент заяви, че "всяка страна в света, която иска да преговаря, ще бъде чута."
По думите му, отлагането на митата се налага, защото президентът искал лично да участва в подготвянето на всяка сделка с всяка отделна страна.
Бесент говори пред журналисти и опита да представи решението на президента Доналд Тръмп да постави на пауза новите мита като част от дългогодишен и обмислен план за насърчаване на държавите да преговарят, а не като последствие на шока, който разтърси световната икономика.
"Водихме се от стратегията на президента. Той и аз имахме дълъг разговор в неделя и това беше неговата стратегия през цялото време", каза той този следобед.
"Може дори да се каже, че той постави Китай в лоша позиция. Те отговориха. Показаха се на света като лоши актьори."
По-рано CNN съобщи, че Бесент е пътувал до Мар-а-Лаго в неделя, за да обсъди митата с Тръмп.
Междувременно представителят на Белия дом по въпросите на търговията Джеймисън Гриър каза, че не е знаел за 90-дневната тарифна пауза на президента Доналд Тръмп, докато не е била обявена.
Съобщението на Тръмп в публикация в неговата платформа Truth Social дойде, докато Гриър свидетелстваше пред Комитета по пътищата и средствата на Камарата относно агресивната търговска програма на Тръмп.
По време на изслушването той каза, че общата търговия на САЩ е „извънредна ситуация“, която оправдава огромните мита, които президентът обяви миналата седмица, преди самият президент да натисне паузата.
Пръв новината в Европа коментира полският премиер Доналд Туск, чиято страна в момента е ротационен председател на Съвета на ЕС.
„Поддържането на близки трансатлантически отношения е обща цел на европейците и американците, независимо от временните сътресения. Така че нека се възползваме най-добре от следващите 90 дни“, написа той в Х.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни