
Отношенията между България и Турция, които са приятелски и партньорски и които с десетилетия изграждаме устойчиво, са гаранция за опазването на националните ни, но и на външните европейски граници по начин, който е за пример в европейския контекст.
Това заяви министър-председателят Росен Желязков по време на срещата си с турския президент Реджеп Тайип Ердоган. Двамата разговаряха в Анталия, където се провежда Четвъртото издание на Анталийския дипломатически форум, съобщи пресцентърът на Министерския съвет (МС).
Желязков отправил предложение за сътрудничество между България и Турция в инициативи, свързани със следвоенното възстановяване на Украйна. Като други перспективни области на успешно взаимодействие премиерът посочил иновациите, цифровата инфраструктура, зелените технологии и нисковъглеродните енергийни технологии.
Росен Желязков изтъкна отличното взаимодействие между България и Турция като ключово в борбата с нелегалната миграция и опазването на общата граница, която е също една от външните граници на ЕС. Министър-председателят изрази увереност, че сътрудничеството по тази значима тема ще продължи и занапред, се посочва в информацията.
Граничните пунктове
Премиерът Желязков специално акцентира върху надграждането на ГКПП „Капитан Андреево“, който е най-големият граничен пункт в света с оглед на огромния обем тежкотоварен трафик, минаващ ежедневно през него. Министър-председателят посочи като приоритет разширяването на капацитета и пропускливостта на пункта, което ще повиши икономическите ползи и за двете страни. Желязков изтъкна също значението на развитието и на други важни гранични точки като Лесово и Малко Търново.

Сигурността на Черноморския регион
Сигурността на Черноморския регион също беше във фокуса на срещата на премиера Желязков с президента Ердоган. Българският министър-председател открои добрата координация при създаването на Оперативната група за противоминни мерки в Черно море.
Премиерът Росен Желязков посочи, че Турция е не само съсед на България, но и съюзник в НАТО и значим партньор в области като търговия и инвестиции, транспорт, енергетика, туризъм, борба с тероризма и с организираната престъпност. Желязков беше категоричен, че задълбочаването на икономическото сътрудничество и търговските отношения е важно и за двете страни, информират от МС.
Не се съобщава българският премиер и турският президент да са обсъждали предоговаряне на проблемния газов контракт с „Боташ“. Тези дни той стана причина за нов политически сблъсък между президента Румен Радев и председателя на ГЕРБ Бойко Борисов.

Турската гледна точка
На среща с българския премиер Росен Желязков турският президент Реджеп Тайип Ердоган подчерта ангажимента на Турция за задълбочаване на двустранното сътрудничество с България, съобщи от друга страна Дирекцията по комуникациите на турското президентство, цитирана от „Тюркийе тудей“.
„Ще продължим усилията си за диверсифициране и задълбочаване на сътрудничеството между Турция и България в много области, особено в отбранителната индустрия и енергетиката“, каза турският президент на срещата.
Сред ключовите области за продължаване на сътрудничеството между двете страни Ердоган посочи специално борбата с тероризма, като заяви, че запазването на солидарността между Анкара и София в тази сфера остава от основно значение. Той посочи, че Турция очаква от България да предприеме конкретни стъпки в тази посока в близко бъдеще.
За какъв тероризъм и за какъв тип стъпки говори турският президент обаче не се уточнява.
Участие на Георг Георгиев
В Анталийския дипломатически форум, който се провежда от 11 до 13 април 2025 г. под надслов „Възстановяване на дипломацията в един фрагментиран свят“, участие е имал и външният министър Георг Георгиев.
„Инвестицията в сигурността на Черноморския регион е инвестиция в сигурността на евроатлантическото пространство. В тази сложна среда най-необходима е по-тясната координация и сътрудничество между НАТО и ЕС – естествените партньори в региона“, заявил Георгиев, който направил изказване в панела, посветен на сигурността в Черноморския регион, в който панелисти били и министърът на външните работи на Румъния Емил Хурезеану и заместник-министърът на външните работи на Турция Зеки Левент Гюмрюкчу.
Българският външен министър подчерта, че в условията на засилващи се геополитически съперничества и натиск върху международния правов ред, само ангажиментът към принципите на мултилатерализма и Устава на ООН може да осигури устойчива рамка за мир и сигурност, съобщава пресцентърът на външните работи.

Георг Георгиев акцентира върху стратегическото значение на Черноморския регион за Европа, определяйки го като кръстопът от значение за сигурността, икономиката, инфраструктурата и енергийната свързаност на целия континент и посочи, че влошаването на сигурността в региона има директно и многопластово негативно отражение не само върху регионалната, но и върху глобалната стабилност.
Министър Георгиев припомни активната роля на България в съвместната работа с Румъния и други страни от ЕС за създаване на нова, цялостна и стратегическа визия за Черноморския регион.
„Нуждаем се от цялостна и многопластова стратегия на ЕС за Черноморския регион, която да отразява настоящата ситуация и едновременно с това да има визия за бъдещето. Така ще засилим устойчивостта на ЕС и на нашите партньори, ще развием потенциала за сътрудничество и ще подобрим свързаността във всичките ѝ измерения“, заяви той.
Георг Георгиев подчерта и необходимостта от по-силно присъствие на НАТО в Черно море, включително чрез оперативно прилагане на Стратегическата концепция на Алианса и засилване на възпиращите способности по Източния фланг.
В заключение, министър Георгиев изрази надежда за скорошно постигане на прекратяване на огъня в Черноморския регион като „първа стъпка към справедлив и траен мир в Украйна, основан на Устава на ООН и международното право“, и подчерта, че България е готова да допринесе за мирния процес съвместно със съюзниците и партньорите си, се посочва в информацията.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни