
Защо България нямаше вчера представител на свикания Съвет на външните министри на ЕС заради кървавата атака в Суми на Цветница?
Този въпрос е задал съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков на премиера Росен Желязков в рамките на процедурата по парламентарен контрол, съобщи пресцентърът на партията.
В съобщението се посочва, че на 14 април 2025 г., ден след бруталната руска ракетна атака срещу украинския град Суми по време на християнския празник Цветница, при която загинаха най-малко 35 цивилни, включително деца, а над 100 души бяха ранени, Европейският съюз е провел ключово заседание на Съвета по външни работи.

"В момент, в който европейските лидери ясно осъдиха нападението като военно престъпление и акт на тероризъм, българският министър на външните работи Георг Георгиев отсъства от заседанието. Още по-тревожно е, че България не е представена дори на заместник-министерско ниво", се посочва в съобщението.
В официалните страници на Миниистерството на външните работи няма информация за присъствие на български представител на съвета.
От ПП уточняват, че с отправения официален парламентарен въпрос към министър-председателя настояват за обяснение относно отсъствието на България от важния европейски форум. Поставен е и въпросът дали това поведение сигнализира промяна в утвърдената от Народното събрание политика на подкрепа за Украйна.
"Отсъствието на България от Съвета на външните министри след кървавата атака в Суми е недопустимо. То изпраща грешен сигнал за ангажимента ни към основните европейски ценности – мир, сигурност и защита на цивилното население", заяви Кирил Петков, цитиран от партийния пресцентър.

"Продължаваме промяната" категорично настоява за незабавно обяснение от страна на правителството и припомня, че външната политика на страната трябва да се ръководи от принципите на солидарност, защита на международното право и отговорност към бъдещето на Европа. Българският национален интерес е България да бъде в сърцето на Европа и да бъде активен участник, а не безгласен наблюдател в решенията на ЕС, се посочва в съобщението.
на Съвет "Външни работи" България бе представена от посланика ни в ЕС Румен Александров. Съветът бе напълно редовен. Той се проведе в Люксембург, тъй като министерските срещи през април, юни и октомври всяка година са не в Брюксел, а във Великото херцогство.
Още по темата
- САЩ спират грантове за 215 млн. долара за програми в редица държави, включително България
- Президентът без коментар за руската атака в Суми: Няма да развалям празника с българска политика
- Вече не ни стига "да горите в ада". Ще горите тук, на земята (105 ЧАСТ)
- "Шел" ще проучва българското крайбрежие за петрол и газ
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни