
Брюксел проучва правни опции, които биха позволили на европейските компании да развалят дългосрочни договори за руски газ, без да плащат солидни неустойки на Москва, предаде "Файненшъл таймс", позовавайки се на трима европейски служители.
По-конкретно - ЕК разглежда възможността да изтъкне руската пълномащабна инвазия на Украйна като "форсмажорно обстоятелство".
"Ако цялата идея е да не се плаща на Русия, тогава (изплащането на компенсация) ще подкопае цялата цел", посочи служител на ЕС.
Газът от Русия по тръбопровод сега съставлява едва 11 процента от доставките на блока, в сравнение с почти две пети през 2022 г., но обемите на руския втечнен природен газ се увеличиха през последните три години. Юристите на ЕК се опитват да заложат потенциалното нарушение на договорите като част от подготвяната пътна карта за това как блокът да се отърве от руските изкопаеми горива до 2027 г. Планът идва в критичен момент за ЕС, който води преговори с Америка за подписване на енергийна сделка. САЩ вече са най-големият доставчик на втечнен природен газ за блока и са възприемани като очевиден заместител на Русия.

Пътната карта, която първоначално трябваше да бъде публикувана през март, беше отложена не само заради преговорите с Вашингтон, разклатени от митата на Тръмп, но и поради опасенията, че ще бъде блокирана от Унгария и Словакия. Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен все пак подчерта пред "Файненшъл таймс", че планът трябва да бъде публикуван през следващите "три-четири седмици".
Въпреки призивите от Брюксел, страните от ЕС не са убедени, че е добра идея да принуждават компаниите си да прекратят договорите за втечнен природен газ с Русия на фона на геополитическите трусове и нарастващите разходи. ЕК предостави правомощия на държавите членки да попречат на руските и беларуските оператори да свързват втечнен природен газ към пристанищната инфраструктура или да изпращат своя газ през тръбите на ЕС, но министри на членките отбелязаха, че това не им дава достатъчно силни правни средства, за да принудят компаниите да развалят договорите си.

Проблем за юристите на комисията е, че договорите са тайни и имат значителни разминавания един спрямо друг. Използването на войната в Украйна като "форсмажорно обстоятелство" може да не е достатъчно убедително от правна гледна точка, заяви служител на ЕС. Пристанищата на Франция, Испания и Белгия са основните центрове за внос на руски втеченен природен газ. Московският завод Yamal LNG все още има договори с някои от най-големите енергийни компании в ЕС, включително Shell и Naturgy.
Базираният в Брюксел мозъчен тръст Bruegel този месец се аргументира в полза на митата, а не на пълната забрана на вноса на руски газ, отбелязвайки, че така ще се генерират приходи за ЕС, а руските достачици ще бъдат принудени да намалят цените, за да останат конкурентоспособни. За разлика от санкциите, митата изискват само обикновено мнозинство от държавите членки на ЕС да ги подкрепят, за да бъдат одобрени.
"Спешно е необходим ефективен общ инструмент за вноса на руски газ – тъй като в противен случай Русия може отново да използва (перспективата за) селективни доставки на газ, за да подхранва дълбоките разногласия между държавите членки", пишат експертите от Bruegel.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни