Америка извади шефа на кабинета на Виктор Орбан от списъка "Магнитски". Причината е, че вкарването му там "не отговаря на интересите на САЩ".

Явно интересите на САЩ са вече противоположни на интересите на европейските народи. В интересите на САЩ беше да приберат изнасилвачите братя Тейт от Румъния, а не могат да приберат от Салвадор вкарания по техни признания по погрешка в затвора Килмар Абрего Гарсия.

Тази сутрин във фейсбук прогнозирах, че следващият изваден от списъка е възможно да е Делян Пеевски.  Малко по-късно Бойко Борисов потвърди това в парламента, заявявайки, че в момента тече процедура по изваждането на Пеевски от този списък, в който бе вкаран с обвинения за корупция, която вреди на сигурността и интересите на САЩ.

Както наблюдаваме от близо 90 дни, интересите на САЩ рязко се разграничиха от интересите на ЕС и още по-рязко взеха да съвпадат с тези на Путин. Тръмп се опитва да разедини ЕС и да отдели държавите от общността, защото това отговаря на философията му – да оказва натиск и да предоговаря политики поотделно с всяка една държава, за да може да използва силата на САЩ лесно.

Срещу целия ЕС това няма да му се получи съвсем.

Какво ще стане оттук нататък?

Дори и извън американския списък Пеевски ще си остане санкциониран във Великобритания, а партията му бе изключена от европейските либерали. Което води автоматично до едно – той ще се обърне срещу ЕС и Великобритания и ще прави политика в услуга на САЩ, тоест антиевропейска.

Въпросът е,  след като той вече е и официално във властта, какви ще са последствията за България и българските граждани, ако човекът, държащ всички лостове на властта, стане антиевропеец и блокира всякакви опити за проевропейска политика?

По тази линия ще се намери с "Възраждане" и друга тайна уж договорка от последните 40 години - между ДПС и националисти, в каквито и да е техни формации - ще излезе наяве. Президентът също ще си мълчи, защото той дефакто е на антиевропейски и проруски позиции за много въпроси, най-вече за Украйна. А там проруските вече са и проамерикански.

Интересно е как ще отиграе тази сложна ситуация ГЕРБ и може ли въобще да я отиграе? Запътили сме се към открито антиевропейско управление и без „Възраждане“ да стига до властта.

Еврозоната трябва да остане приоритет в България, особено с тежката ни банкова история – само така гражданите ще могат да бъдат защитени от поредни фалити и ограбвания на банки. В този смисъл позицията на ПП-ДБ да подкрепя кабинета е логична, но проблемът е, че събитията изпреварват всякакви планове и кабинетът скорострелно обръща посоката. Така че е време и за план Б. Опасявам се обаче, че той, както винаги, може да е само план ББ. Ако Борисов има силата да отстоява заявените в името на партията му интереси на България за европейско развитие.