
На фона на глобално икономическо забавяне, Световната банка прогнозира значително по-слаб растеж за България през 2025 г., отколкото предвиждат останалите международни и национални институции. В новия ѝ доклад, озаглавен "Ускоряване на растежа чрез предприемачество, технологии и иновации", се очаква брутният вътрешен продукт (БВП) на страната да нарасне с едва 1,6% – спад с 1,2 процентни пункта спрямо предходната прогноза от януари.
България сред по-засегнатите от забавянето
Докладът поставя България сред държавите в Европа, които ще усетят отчетливо ефектите от по-бавното глобално възстановяване. За сравнение, ръстът на БВП през 2024 г. се очаква да бъде 2,8%, което прави прогнозата за 2025 г. рязък спад. Световната банка отбелязва, че страната страда от дългосрочни структурни слабости – най-вече ниски инвестиции и слаба производителност на труда. Делът на инвестициите спрямо БВП в България е 18% – под средното за ЕС от 21%, а ефективността на труда намалява вече 15 години.
В същото време, за 2026 г. банката предвижда леко възстановяване на икономиката до 2,1%, но и тази прогноза е ревизирана в низходяща посока с 0,6 процентни пункта спрямо януарската.
Какво казват останалите институции?
Прогнозата на Световната банка е значително по-песимистична в сравнение с останалите:
Международният валутен фонд (МВФ) очаква икономически растеж от 2,5% за 2025 г., отбелязвайки леко забавяне спрямо 2,8% за 2024 г.
Българската народна банка (БНБ) дори ревизира прогнозата си нагоре – от 2,5% на 2,8%.
Министерството на финансите запазва очакванията си от 2,8% за 2025 г. и 3,0% за 2026 г. в актуализираната си средносрочна бюджетна прогноза.
Рейтинговата агенция Fitch е най-оптимистична с прогноза от 3,1% за 2025 г., припомня БТА.
Този разнобой между оценките поставя под въпрос нивото на предвидимост в икономическата среда и затруднява планирането на фискални и инвестиционни политики.
Глобалният контекст – дълбока несигурност
Забавянето на българската икономика се вписва в глобалната тенденция. Световната банка предвижда спад в растежа на световната икономика до 2,3% средно за 2025/2026 г., спрямо 2,6% през 2024 г. Това е с над 0,5 процентни пункта под средните стойности от периода 2010–2019 г. Според доклада, причините са комплексни – от търговски бариери и геополитическа несигурност до слаб инвестиционен климат и неубедителни темпове на възстановяване на външната търговия.
Особено тревожно е положението в еврозоната, където растежът е притиснат от политическа нестабилност и загуба на конкурентоспособност. Германия – най-голямата икономика в ЕС, се очаква да отчете свиване за втора поредна година през 2024 г. Проблемите на индустрията, най-вече на автомобилния сектор, са подчертано отчетени в доклада.
Като най-консервативен сценарий, прогнозата на Световната банка подчертава уязвимостта на българската икономика към външни шокове и дълбоки вътрешни слабости.
---
Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".

Още по темата
- Стоп на небостъргача: главната архитектка отказа строежа на 215-метровата сграда до "Парадайс"
- Имплант обещава нова епоха в мъжката контрацепция: ефективност поне две години без хормони
- Chrome на тезгяха: OpenAI и Yahoo в надпревара за браузъра на Google
- Сарафов и Митов - в един ден с коментари за смъртоносните катастрофи
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни