
Българският евродепутат Илхан Кючюк - председател на Комисията по правни въпроси в Европейския парламент, официално сезира Европейската комисия заради блокирането на напълно завършения ГКПП „Рудозем–Ксанти“ от страна на Гърция.
На фона на факта, че България вече е пълноправен член на Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г., евродепутатът от ДПС и либералната група „Обнови Европа“ (ОЕ) постави пред ЕК три ключови въпроса. Те целят бързо намиране на решение за съществуващата транспортна недостъпност между двете държави.
Кючюк настоява ЕК да направи следното:
• Да оцени как създадената блокада на новия пътен участък нарушава ангажиментите по Кодекса на шенгенските граници;
• Да анализира пропуснатите ползи за транспортната свързаност, икономическото развитие на региона и пътната безопасност в контекста на стратегическата цел „Визия 0“ за нулеви жертви от пътнотранспортни произшествия до 2050 г.;
• Да предприеме незабавни мерки за отстраняване на физическите пречки и да осигури реална свързаност по оста Рудозем–Ксанти.
Според евродепутата е недопустимо в обединена Европа и в разширеното Шенгенско пространство да бъдат издигани огради там, където трябва да има мостове на сътрудничество.
България е изпълнила своите ангажименти преди месеци, изтъква Кючюк. Той очаква от Комисията бързи действия, които да гарантират правото на свободно придвижване на европейските граждани и стоките.
ГКПП „Рудозем–Ксанти“ е договорен между България и Гърция още през 1995 г. като част от усилията за засилване на междурегионалното сътрудничество и развитието на трансевропейските транспортни мрежи. Страната ни е изпълнила всички ангажименти по изграждането на своя територия, включително със завършването на подходния път и пункта. В същото време на гръцка територия вместо пътен достъп са изградени ограда и бетонни препятствия, които пречат на всякакво преминаване.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни