
Програмата на Малта за предоставяне на гражданство срещу инвестиции противоречи на европейското право.
Това се казва в огласено днес решение на Съда на Европейския съюз (СЕС).
Случаят
След изменението на Закона за малтийско гражданство през юли 2020 г. страната приема правна уредба за условията и реда за придобиване на гражданство чрез натурализация за изключителни услуги чрез преки инвестиции. В рамките на тази схема чуждестранен инвеститор може да подаде молба за натурализация, ако отговаря на определени условия, главно от финансово естество.
Европейската комисия обаче приема, че тази схема, прилагана към лица, които нямат истинска връзка с Малта, представлява нарушение на правилата за гражданството на Съюза и на принципа на лоялно сътрудничество. Затова тя предявява иск срещу тази държава пред Съда.
Решението
СЕС постановява, че с въвеждането и прилагането на програмата за предоставяне на гражданство срещу инвестиции, която е сродна с търговия с гражданство на държава членка, а оттам и с гражданство на Съюза, Малта е нарушила европейското право.
Съдът припомня, че всяка държава членка е свободна да определя условията, при които предоставя или отнема своето гражданство. Тази свобода обаче трябва да се упражнява при спазване на правото на ЕС. Всъщност нито текстът на Договорите на ЕС, нито тяхната структура позволяват от тях да се изведе воля от авторите им, що се отнася до предоставянето на гражданство на държава членка да предвидят изключение от задължението за спазване на правото на Съюза.
Европейското гражданство гарантира свободното движение в рамките на общо пространство на свобода, сигурност и правосъдие. Това пространство се основава на два основни принципа - взаимно доверие между държавите членки и взаимно признаване на националните решения.
Европейското гражданство е въплъщение на солидарност между държавите членки, основана на набор от взаимни ангажименти. Следователно всяка страна от ЕС трябва да се въздържа от всякакви мерки, които биха могли да застрашат общите цели на Съюза.
Следователно държава членка не може да предостави своето и де факто европейското гражданство в замяна на предварително определени плащания или инвестиции. Причината е, че това по същество се равнява на придобиването на гражданство чрез обикновена търговска сделка.
България вече премахна подобна схема
България, Малта и Кипър бяха критикувани за прилагането на схеми за гражданство срещу инвестиции.
България окончателно отмени възможността да се придобива гражданство срещу инвестиция през 2022 г. Дотогава разпоредбите, регламентирани в Закона за българското гражданство, позволяваха то да бъде придобито от лица за направени вложения предимно в закупуване на държавни ценни книжа на стойност над 1 милион лева или инвестиции за над същата сума в лицензирана кредитна институция по договор за доверително управление, с което съответно са увеличили инвестицията при същите условия до 2 милиона лева.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни