Няма взето решение за повишаване на осигурителните вноски за пенсия, заяви социалният министър Борислав Гуцанов, цитиран от БНР. 

"Никой не е взел никакви решения, включително и Народното събрание още не е взело решение дали да се изработва такава пътна карта. Евентуално, ако се вземе такова решение ще има шест месеца на разположение, затова считам, че трябва да се гледа много внимателно на всичките тези процеси, защото пенсионната система касае всеки един български гражданин и тук трябва да се подхожда бавно и мъдро, и да се огледа от всички страни. Пак казвам, не говорим за нова система, а говорим, ако въобще има нужда, след като се разгледат всички доклади, за надграждане на тази система".

Всъщност твърдението на Гуцанов не е вярно, защото в средносрочната рамка към бюджета за тази година е записано, че ще има увеличение на вноската с 1% през 2026 година и с още 2% през 2027 г. Да, окончателното приемане на тези промени трябва да дойде през съответните закони за бюджета за съответната година, но пък решенията са гласувани на заседания на Министерски съвет. 

Министър Гуцанов за пореден път заяви, че не подкрепя повишаване на възрастта и стажа за пенсия. Според него трябва да се говори за надграждане, а не за реформа на пенсионната система, и че трябва да се действа изключително внимателно. Сметките сочат, че ако човек се осигурява на 1200 лева, а получава реално 3200 лева заради "парите в плик" в дългосрочен план би изгубил 303 000 лева от неполучени пенсии и обезщетения.

Припомняме, че малко преди началото на великденските празници шестима депутати от ГЕРБ, БСП и ИТН предложиха проект на решение на Народното събрание, според който се възлага на Министерството на труда и социалната политика и на Министерство на финансите да разработят пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система. Срокът за тази задача е шест месеца. 

Спешността произхожда от тоталния срив на системата и по-точно в нейното финансиране. Системата е с постоянни гигантски дефицити, надхвърлящи 50%. Тоест - ако през тази година трябва да платим малко над 24 млрд. лв. за пенсии, то поне 12 от тях ще дойдат не от осигуровки, както е по замисъл, а от централния бюджет. Или казано просто, работещите днес българи плащат два пъти, за да може пенсионерите да получават месечните си плащания - един път през осигуровките си, втори път - през данъците си. 

Имайки предвид демографската ситуация, която е повече от притеснителна, ако системата продължава така, тя просто ще се срине. Това, разбира се, е образно казано, защото когато зад нея стои държавата, тя може да кара така до безкрай, но все по-голяма част от приходите в нея ще идват от данъците ни, които би трябвало да се ползват за други неща.