България и още 15 страни членки на ЕС ще поискат активирането на национална клауза за дерогация, за да увеличат разходите си за отбрана, съобщиха от Съвета на ЕС.

До този момент 12 държави  са подали такова писмено искане, уточниха от Европейската комисия. България и още три страни предстои да го направят съвсем скоро.

Активирането на националната клауза предоставя допълнително бюджетно пространство за увеличаване на разходите за отбрана, като същевременно остава в рамките на фискалните правила на ЕС.

Войната в Украйна и заплахата ѝ за европейската сигурност представляват извънредни обстоятелства. Те оказват значителен натиск върху публичните финанси на държавите членки поради спешната необходимост от изграждане на техните отбранителни способности.

В отговор Комисията представи на 19 март Бялата книга за европейската отбрана и плана „Превъоръжи Европа/Готовност до 2030 г.“ Пакетът предлага финансови лостове за стимулиране на инвестициите в сектора на отбраната, включително чрез националната клауза за дерогация. Задействането й ще даде възможност на заинтересованите страни от ЕС да се отклонят от одобрените от тях планове за нетните разходи или от корективния си план в рамките на процедурата при прекомерен дефицит. Такава гъвкавост е предвидена в случай на извънредни обстоятелства извън контрола на държавата, когато те оказват значително въздействие върху нейните публични финанси, какъвто е конкретният случай.

Отклонението от препоръчания план за нетните разходи ще бъде ограничено до най-много 1,5 на сто от БВП от допълнителните разходи за отбрана за период от четири години, т. е. за всяка година на активиране до 2028 г.

Предстои Комисията да направи оценка на исканията. Тя ще отправи препоръки към Съвета за задействане на националната клауза за дерогация като част от предстоящия пакет на европейския семестър от пролетта на 2025 г. След това Съветът ще разполага с един месец, за да вземе решение по въпроса.