
Учени от Университета на Охайо, САЩ, създадоха "умни" стелки, които могат да откриват ранни признаци на деменция, ортопедични травми и други здравословни проблеми по походката на човека, пише сп. "Сайънс адвансис", на което се позовава БТА.
Във всяка от стелките, захранвани от слънчеви батерии, са вградени 22 чувствителни на натиск сензори, които преобразуват натоварването при ходене в електрически сигнали. Тези данни се предават на специално мобилно приложение, което показва разпределението на натиска върху стъпалата и записва движенията на потребителя.
Системата използва и технология за машинно обучение, за да разпознава осем вида дейности, включително седене, стоене и бягане. Това открива възможности за корекция на стойката, проследяване на възстановяването след травми и оценка на прогреса в оздравителните програми както за пациенти, така и за спортисти.
"Телата ни носят много полезна информация, за която дори не подозираме. Целта ни е да извлечем и анализираме тези сигнали по електронен път, за да помогнем на хората по-добре да следят здравето си", пишат авторите на публикацията.
Изследователите отбелязват, че промените в походката могат да бъдат ранни признаци на патологии като болестите на Паркинсон и Алцхаймер. Според тях благодарение на новите сензори анализът на походката може да стане по-точен и ефективен метод за диагностика.
Скорошно изследване установи, че използването на технологии намалява риска от деменция при възрастните хора.
Още по темата
- Цифровите технологии пазят от деменция, сочи изследване на невролози
- Български учени с впечатляващ пробив в клетъчната биология
- София Тех Парк отбелязва юбилей под мотото "10 години подкрепяме иновациите и предприемачеството в България"
- Захариева: ЕС да дава по €2 млн. за всеки изследовател, напускащ САЩ
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни