
Време е България да се включи в кампанията на Съвета на Европа „Журналистите имат значение“ (Journalists Matter). Време е държавата да покаже, че уважава и защитава журналистиката като стълб на демокрацията, а не като заплаха за властта.
Този призив отправя Асоциацията на европейските журналисти – България по случай Световния ден на свободата на печата, 3 май. Световният ден на свободата на печата е обявен от Генералната асамблея на ООН, създаден за да напомня на правителствата за техния дълг да зачитат и поддържат правото на свобода на изразяване, залегнало в член 19 от Всеобщата декларация за правата на човека от 1948 г.
Какво представлява кампанията „Журналистите имат значение“
„Journalists Matter“ е паневропейска кампания на Съвета на Европа, чиято цел е:
- Да подпомогне държавите членки в създаването и прилагането на ефективни национални механизми за защита на журналисти;
- Да повиши осведомеността относно зачестяващите заплахи, с които се сблъскват журналистите;
- Да улесни сътрудничеството между правителствата, журналистическите организации и гражданското общество;
- Да изпълни Препоръката CM/Rec(2016)4 на Комитета на министрите относно защитата на журналистиката и сигурността на журналистите.
България – сред последните в ЕС по свобода на медиите
През 2025 г. България заема 70 място от 180 страни в Индекса на „Репортери без граници“, обявен в петък от международната организация.

България отбелязва спад с 11 места спрямо 2024 г. в класацията поради значително влошаване на политическия си резултат, отбеляза Павол Шалай, регионален координатор на „Репортери без граници“. В ЕС тя вече е на 25-о място от 27 държави членки (23-то през 2024 г.).

Той посочи следните проблеми, констатирани от неговата организация:
- Обществените и частните медии са подложени на политически натиск, а крайнодесни и популистки политици засилват нападките си срещу критични журналисти.
- Злоупотребата със съдебни дела продължава да бъде сериозна заплаха за независимата и устойчива журналистика. През 2024 г. тогавашният министър на вътрешните работи Калин Стоянов заведе SLAPP дело (съдебно дело срещу публичното участие – ред.) срещу Bird.
- Журналист, отразяващ изборите през октомври, беше нападнат. Два отделни инцидента включваха заплахи към журналисти от местни служители.
- Руската пропаганда е широко разпространена, а съществуването на Радио Свободна Европа в България е застрашено заради решението на администрацията на Тръмп да прекрати финансирането ѝ в световен мащаб.
- Не бяха предприети значими правни или политически реформи за укрепване на свободата на медиите, независимостта на журналистиката и защитата на журналистите. България не е напът да приложи Европейския акт за свободата на медиите.
Асоциацията на европейските журналисти – България отбелязва, че медийната среда в страната продължава да страда от:
- Систематични обиди, незачитане и атаки от страна на политически лица срещу журналисти или медии, които задават неудобни въпроси на представители на властта
- SLAPP дела срещу разследващи журналисти
- липса на ефективни механизми за контрол над прозрачността на медийната собственост и регулация срещу концентрацията на медии
- злоупотреби с финансирането с публични средства/общински и държавни/ с цел контрол над редакционната политика
- физически и онлайн заплахи, които често остават ненаказани
Съседите ни вече действат
Румъния – още миналата година започна създаването на “правителствено-неправителствена структура за кампанията“, която ще отговаря и на изискванията, посочени в Препоръка 2021/1534 на Европейската комисия относно защитата, безопасността и овластяването на журналистите и започна срещите между неправителствените организации с нестопанска цел за наблюдение на медиите с държавните институции: Министерството на вътрешните работи (включително ръководството на жандармерията и полицията), Министерството на правосъдието, главния прокурор, Висшия съвет на магистратите и Министерството на научните изследвания, иновациите и цифровизацията.
Хърватия – въвежда протоколи за защита на журналисти при събития и провежда обучения срещу SLAPP.
Украйна – въпреки войната, въвежда национален план за защита на журналисти и създава координационен комитет.
Държави като Испания, Ирландия, Португалия, Малта вече са част от кампанията с активни действия.
➡️Списък на инициативите във включилите се в кампанията държави
Защо България трябва да се включи?
- Защото журналистите са в опасност: заплахите срещу тях застрашават правото на обществото да бъде информирано.
- Защото сме част от Европа: страната ни има ангажименти по Европейската конвенция за правата на човека.
- Защото мълчанието е съучастие: отказът от действия в подкрепа на журналистите означава толерантност към натиска и репресиите.
Нашият призив
Призоваваме българската държава:
- Да се присъедини незабавно към кампанията „Журналистите имат значение“;
- Да създаде междуведомствен механизъм за защита на журналисти и защита от SLAPP дела;
- Да гарантира прозрачност в медийната собственост и достъп до обществени средства без политически натиск;
- Да заяви ясно: журналистите не са врагове на държавата, а защитници на демокрацията.
Ние не искаме привилегии. Искаме сигурност, свобода и достойнство в работата си. Време е България да застане до своите журналисти, завършва позицията на АЕЖ-България.
В този момент тя изглежда донякъде и парадоксална предвид завръщането във властта на политическите фактори, които допринесоха най-много за срива на свободата на словото у нас през последните 15-ина години. През 2024 г. заради промените в Конституцията президентът бе принуден да назначи две служебни правителства, които реално бяха управлявани от ГЕРБ и ДПС на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски.

А от 16 януари на власт е редовният кабинет на Росен Желязков, който е доминиран от партията на Бойко Борисов и за който има силни подозрения, че отново обслужва интересите на Пеевски. От няколко седмици формацията на последния – ДПС-Ново начало, вече и официално е основен стълб в управляващото мнозинство в Народното събрание. Причината е оттеглянето на ДПС-Доган именно заради влиянието на Пеевски върху управлението.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни