
Чета напоследък в публикации в имащи репутация на сериозни медии (Ди Велт, преразказано в българската редакция на Дойче Веле, оттам преразказано в редица други български медии), че покрай влизането в еврозоната трябвало "бързо" да се "изперат" 80 милиарда лева, които в момента се били намирали "под дюшеците". Дори се описва разказано от хора от пазара на недвижимости как стават схемите: получава се банков кредит за закупуване на недвижимост, след което този кредит се обслужва в пари в брой.
Невъзможно. И по линия на "пари под дюшеците", и по линия на "обслужване на ипотечни кредити в брой".
Първата невъзможност се дължи на това, че 80 милиарда лева в брой не съществуват. Отчетите на БНБ, която е отговорна за емитирането и отчитането на всяка банкнота и монета българска валута, до последната, ясно сочат, че извън БНБ има малко над 30 милиарда лева. 30, не 80. От тези 30, около 2 се намират в банките - по техните каси и трезори. Остават 28. От тях огромното мнозинство са пари във фирмите и домакинствата, които не са "под дюшеци", а просто си се използват напълно нормално, както всеки човек ползва кеш. Преко сили, с голям скок на въображението, една трета от този кеш би могло да се допусне за битие "под дюшеци". От него какъв процент е незаконно придобит, т.е. има нужда да "се пере" през схеми е любопитен въпрос. Но да допуснем в полза на "много". Всичко това значи, че преко сили, при огромно напрягане на фантазията, максимум 10 милиарда лева в брой, могат да имат какъвто и да било проблем. Не 80. 10.

Втората невъзможност се дължи на това, че за последната година (от март 2024 до март 2025), обезпечените с жилищен имот банкови кредити са се увеличили от 23 на 29 милиарда лева. Това е увеличение от 6 милиарда лева за година. Увеличението за първото тримесечие на 2025 е напълно пропорционално: 1,5 милиарда. Няма ускорение. При това вероятно значителна част от това увеличение са напълно нормални ипотечни кредити, не такива, през които се правят опити за пране на пари. Така че, не, невъзможно е 80 милиарда лева да си търсят начин да се "изперат" през схеми на кешово обслужване на ипотечни кредити. Тук грешката вече дори не е 8 пъти, а вероятно в порядъци.
Накрая, едно лично наблюдение. В последните години аз лично на два пъти съм видял из публичното пространство публикувани "компрометиращи" снимки на предполагаемо мръсни или най-малкото съмнителни пари в брой. В едната снимка пачките кеш се намираха в чекмедже и бяха придружавани от пищов и кюлчета злато. В другата бяха на масичка и придружавани от пудел. И в двата случая пачките не бяха в левове. Мръсните пари в България отдавна, ама много отдавна, не са в левове. Те нямат какъвто и да било проблем с превалутирането. Бих добавил, че това е за съжаление, защото бих се радвал мръсните пари в България, по-точно техните собственици, да имат всякакви проблеми.
Мнението е публикувано във фейсбук профила на икономиста Георги Ганев. Клуб Z го публикува с изричното съгласие на автора
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни