Социалната мрежа TikTok отново попадна под ударите на европейските институции – този път с глоба от 530 милиона евро, наложена от Ирландската комисия по защита на данните (КЗД). Сумата е една от най-високите в историята на регулатора, който действа от името на целия ЕС, тъй като европейската централа на китайската платформа се намира в Дъблин.

Според разследването на КЗД, TikTok не е успяла да докаже, че личните данни на потребителите в ЕС са защитени съгласно европейските стандарти. Особено притеснение буди възможността за дистанционен достъп до тези данни от служители в Китай – практика, която, по преценката на органа, не е достатъчно обезпечена от правни и технически гаранции.

Регулаторът нареди на TikTok в срок от шест месеца да спре трансфера на данни към Китай, освен ако не приведе процесите си в съответствие с изискванията на Общия регламент за защита на данните (GDPR). Констатациите на комисията включват и факта, че макар компанията да е уверявала в противното, ограничено количество от данни все пак са били съхранявани в Китай и впоследствие изтрити – признание, направено едва в началото на тази година.

TikTok обяви, че ще обжалва решението. От платформата твърдят, че са използвали т.нар. стандартни договорни клаузи – правна рамка в ЕС, която да гарантира сигурен трансфер на данни. Освен това, според компанията, мерки за по-строг контрол върху дистанционния достъп са въведени още през 2023 г., а европейските данни се съхраняват в защитени центрове в Европа и САЩ.

Случаят идва на фона на вече наложена глоба от 345 милиона евро през миналата година, когато TikTok бе санкционирана за нарушаване на правилата за поверителност при обработка на детски данни. Платформата, собственост на китайската ByteDance, има 175 милиона потребители на Стария континент, което прави темата критична за европейската цифрова сигурност.

---

Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".