Европейската комисия започна формална процедура срещу TikTok заради подозрения в нарушаване на Акта за цифровите услуги (АЦУ).
Това е свързано със задължението на китайската платформа да оценява и да смекчава системните рискове, свързани с прозрачността на изборите. ЕК предприема действията си най-вече в контекста на скорошните президентски избори в Румъния, състояли се на 24 ноември.
„Трябва да защитим нашите демокрации от всякаква чужда намеса. Когато подозираме такава намеса, най-вече по време на избори, трябва да действаме бързо и твърдо. След сериозни индикации, че чужди играчи са се намесили в президентските избори в Румъния чрез използване на TikTok, ние правим задълбочено разследване дали платформата е нарушила АЦУ. Трябва да бъде кристално ясно, че всички онлайн платформи в ЕС, включително TikTok, трябва да носят отговорност“, коментира председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен.
Действията на ЕК ще бъдат фокусирани върху управлението на рисковете за изборите или гражданския дискурс, свързани със следните сфери:
• Препърачващите системи на TikTok – най-вече рисковете, свързани с координирано неавтентично манипулиране или автоматизирано използване на услугата;
• Политиката на платформата за политически реклами и платено политическо съдържание.
Едно от предположенията, които ще бъдат разследвани от Комисията, е дали TikTok са се постарали да смекчат рисковете, които представляват специфични регионални и лингвистични аспекти на националните избори.
Ако подозренията се окажат верни, тези пропуски ще се окажат нарушения на Акта за цифровите услуги.
След откриване на формалната процедура, ЕК ще продължи да събира доказателства. Това може да стане чрез искане на допълнителна информация, провеждане на наблюдение, интервюта, инспекции и искане на достъп до алгоритми. Така TikTok може да се окаже принудена да предостави данни и документи, които бе задължена да задържи със заповед на Комисията от 5 декември.
След откриването на процедурата ЕК ще има правото да наложи временни мерки и да вземе решения, свързани с неизпълнението на нейните искания.
В Акта за цифровите услуги няма предвиден краен срок за приключване на процедурата.
Междувременно днес от китайската компания се обърнаха към Върховния съд в САЩ да отложи забраната на приложението в страната, която трябва да влезе в сила на 19 януари 2025 г. Собствениците на социалната мрежа се позовават на първата поправка, и цитират президента Доналд Тръмп, който обеща да спаси TikTok - макар преди години първи да зовеше за забраната.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни