
Румънците ще се отправят към урните в неделя, 4 май, за да изберат следващия си президент. Това ще е първият тур във втория вот за държавен глава през последните шест месеца. Северната ни съседка проведе президентски избори на 24 ноември 2024 г., на които победител излезе крайнодесният проруски кандидат Калин Джорджеску. Този резултат беше анулиран преди балотажа на 8 декември, след като се появиха съобщения за предполагаема руска намеса в полза на Джорджеску, което хвърли страната в политическа криза.

През март избирателна комисия на Румъния забрани на независимия кандидат да се яви на изборите. Сега той е обект на наказателно разследване.
Ето всичко, което трябва да знаете за повторното гласуване:
Къде и кога ще отворят урните в Румъния?
Избирателните секции ще отворят в 07:00 часа в неделя, 4 май, и ще затворят в 21:00 часа.
Гласоподавателите могат да гласуват във всяка от 18 979 избирателни секции в страната. Допълнителни 965 секции ще бъдат осигурени в страни с големи диаспори, включително Малта, Италия, Испания, Обединеното кралство, Германия, Франция, Молдова и САЩ.
Как протичат президентските избори в Румъния?
Румънските президенти имат право на до два пет годишни мандата. Кандидат трябва да си осигури над 50 процента от всички регистрирани гласове, за да бъде обявен за окончателен победител на първия тур. В противен случай се провежда балотаж две седмици по-късно.
Така ако никой кандидат не премине прага от 50 процента на 4 май, на 18 май ще се проведе сблъсък между двамата, спечелили най-много подкрепа. Окончателни данни за резултатите от първия тур ще бъдат представени не по-късно от 9 май, но добра представа за това кои кандидати ще мерят сили на 18 май вероятно ще имаме много по-скоро.
Кои са основните претенденти?
11 кандидати ще се борят на изборите, като румънските социологически агенции дават на петима от тях реалистичен шанс поне да стигнат до балотаж (тук трябва да припомним, че на последните президентски избори никой не предвиди убедителното представяне на Джорджеску - бел. ред.).
Един от фаворитите е Джордже Симион, лидер на крайнодясната партия "Съюз на румънците". Симион отрича да е проруски настроен, но иска да спре военната помощ за Украйна и обеща да назначи Джорджеску на висок пост, ако бъде избран.
Крин Антонеску е кандидатът на естаблишмънта - ползва се с подкрепата на проевропейските социалдемократи, дясноцентристките националлиберали и етническия Демократичен съюз на унгарците в Румъния. Бивш учител по история, Антонеску прекара вече 48 дни като и.д. президент през 2012 г.
Никушор Дан, кметът на Букурещ от 2020 г., изненадващо се явява като независим кандидат, след като пропусна изборите в края на миналата година. Основен мотив на неговата предизборна кампания е борбата срещу корупцията. На вота той е подкрепен от създадения от него центристки "Съюз за спасяване на Румъния" (USR).

От участието на Дан най-тежко е засегната кандидатурата на Елена Ласкони, която също е представителка на USR. Бивша журналистка, Ласкони влиза в политиката през 2020 г., когато успешно се кандидатира за кмет на малък град край румънската столица. На първия тур през ноември тя се класира втора. Сега обаче анкетите показват, че Ласкони изостава значително от другите кандидати.
Особен интерес предизвиква бившият премиер от Социалдемократическата партия Виктор Понта. Той подаде оставка от поста си през 2015 г. на фона на улични протести заради пожар в нощен клуб, при който загинаха 64 души. По-късно беше разследван за корупция, но бе оневинен. На настоящите избори той е възприел визията на националист, който търси сближаване с администрацията на американския президент Доналд Тръмп - преди няколко дни бе заснет заедно с първородния син на държавния глава - Доналд Тръмп-младши - който е на обиколка из Източна Европа. Понта, също като Симион, е противник на европейската помощ за Украйна.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни