Американският инвеститор Уорън Бъфет се оттегля от ръководството на своята холдингова компания Berkshire Hathaway. На годишното събрание на акционерите 94-годишният Бъфет обяви, че ще предложи на Съвета на директорите да назначи подготвения му наследник, Грег Ейбъл, на неговия пост в края на годината.

„Времето дойде“, заяви той.

Самият той възнамерява да продължи да бъде на разположение като съветник, но решенията ще взема Ейбъл. Въпреки това, Бъфет каза пред CNBC, че вероятно ще продължи да ходи в офиса.

Само децата му са знаели предварително за намерението му – но не и самият Ейбъл, разкри Бъфет.

На събранието Бъфет отправи критика и към митническата политика на Доналд Тръмп – макар и без да го назовава по име. САЩ не трябва да използват търговията като оръжие и да дразнят останалия свят, заяви легендарният инвеститор.

„Голяма грешка е, ако 7,5 милиарда души по света не ви харесват особено, а вие имате 300 милиона, които се хвалят колко добре живеят.“

Ако останалата част от света забогатява чрез търговия със САЩ, това не е за сметка на Америка, а ще обогати и самата нея, подчерта 94-годишният легендарен инвеститор. Така Бъфет отправи критика към наказателните мита, които бяха наложени от президента Тръмп, особено срещу Китай, както и срещу съседните Канада и Мексико – и след кратко отлагане от 90 дни – и срещу страните от ЕС. Когато Бъфет говори толкова ясно срещу митническата политика на Тръмп, финансовият свят все още го слуша внимателно.

Кариерата на Бъфет като предприемач е легендарна. Berkshire Hathaway започва като малка текстилна компания, която той купува през 60-те години и трансформира в изключително успешна инвестиционна холдингова структура. Благодарение на неговия усет за добри сделки, инвестициите на Berkshire многократно надминават средното представяне на фондовия пазар. От 1964 г. до 2024 г. стойността на акциите на компанията е нараснала с 5 502 284 процента, сочи последният годишен отчет.

Инвестиционната философия на Бъфет е: инвестирай в перспективни компании на добра цена. Той се радва на култов статут сред почитателите си и често е наричан „Оракулът от Омаха“. Годишните срещи на акционерите са наричани „Уудсток за капиталисти“, в препратка към легендарния музикален фестивал от 1969-а.

Към Berkshire Hathaway принадлежат застрахователната компания Geico, железопътната компания BNSF, веригата за бързо хранене Dairy Queen, производителят на шоколадови бонбони See’s Candies и производителят на батерии Duracell. Освен това холдингът има дялове в редица известни компании, включително Apple и Coca-Cola.

Наследникът Ейбъл няма да има лесна задача

62-годишният Грег Ейбъл неизбежно ще бъде сравняван с успехите на Бъфет. Родом от Канада, той е енергиен мениджър и още преди години беше посочен като желан наследник. Работи в Berkshire от 1999 г., а от 2018 г. отговаря за всички бизнеси извън застрахователния сектор.

Бъфет ще му остави значителен инвестиционен фонд: резервите в брой на Berkshire вече достигат почти 350 милиарда долара. В последните години Бъфет нееднократно заявяваше, че не вижда подходящи възможности за нови сделки. Ейбъл заяви в Омаха, че инвестиционният подход няма да се промени под негово ръководство