САЩ са на прага на въвеждането на първия си значим интернет закон за 2025 г. С приемането на "Take It Down Act" от Камарата на представителите с гласуване 409–2, след като вече беше одобрен единодушно от Сената през февруари, законопроектът очаква подписа на президента Доналд Тръмп, който е обещал да го подпише в закон.

Какво представлява законът?

"Take It Down Act" криминализира публикуването или заплахата за публикуване на интимни изображения без съгласие, включително такива, създадени чрез изкуствен интелект (дийпфейкове). Законът задължава онлайн платформи да премахват докладваното съдържание в рамките на 48 часа след уведомление от жертвата и да предприемат действия за премахване на дубликати.

Законът беше вдъхновен от случаи като този на тийнейджърката Елистън Бери, която стана жертва на дийпфейк злоупотреба на 14-годишна възраст. 

Тръмп: "Аз ще използвам този закон и за себе си"

Законопроектът получи широка двупартийна подкрепа и беше подкрепен от Първата дама Мелания Тръмп, която подчерта значението му за защитата на уязвими индивиди, особено млади жени и тийнейджъри.

Въпреки това, организации за цифрови права, включително Electronic Frontier Foundation (EFF), изразиха опасения относно потенциалната злоупотреба със закона. Те предупреждават, че широкото определение на съдържание, подлежащо на премахване, и липсата на ясни гаранции могат да доведат до цензура на законно съдържание, включително журналистически материали и сатирични произведения.

Допълнително безпокойство предизвиква изказването на президента Тръмп, който заяви, че възнамерява да използва закона за премахване на критики срещу себе си, повдигайки въпроси относно потенциалната му употреба за политическа цензура.

"И аз ще използвам този закон и за себе си, ако нямате нищо против, защото никой не е третиран по-зле от мен онлайн, никой", обяви той в социалките.

Преди няколко седмици "дийпфейк" видео с участието на президента Тръмп и Илон Мъск бе показано на различни монитори в Министерството на жилищното строителство и градското развитие. Видеото впоследствие беше разпространено в различни онлайн платформи. Макар повечето хора да не биха определили това видео — което показва фалшифицирани кадри как Тръмп целува краката на Мъск — като "интимно изображение, разпространено без съгласие", разпоредбата за сваляне на съдържание в закона се отнася до “разпознаваемо лице”, ангажирано в “сексуално експлицитно поведение”. Тази дефиниция оставя широко поле за тълкуване, а наличието на голота или графично съдържание не е задължително.

Технологични предизвикателства

Законът изисква от онлайн платформите да премахват докладваното съдържание в рамките на 48 часа, което може да доведе до използване на автоматизирани филтри за откриване и премахване на съдържание. Тези технологии обаче често са неточни и могат да маркират законно съдържание, което повдига въпроси относно ефективността и справедливостта на прилагането на закона.

Освен това не са предвидени никакви санкции за хора, които подадат искане за сваляне на съдържание, като настояват, че то представлява незаконно разпространено интимно изображение (NCII), дори ако това не е вярно. Платформите няма да разполагат с време за проверка на докладванията - особено ако подателят на искането е избрано длъжностно лице с правомощия да започне разследване или наказателно преследване.

---

Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".