
“Пенсионната система трябва да се обсъжда много внимателно. По-скоро трябва да говорим не за реформа, а за надграждане на съществуващия модел."
Това заяви днес министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов пред парламентарната ресорна комисия. Така реформата беше "убита" още преди да е започнала.
Припомняме, че малко преди началото на великденските празници шестима депутати от ГЕРБ, БСП и ИТН предложиха проект на решение на Народното събрание, според който се възлага на Министерството на труда и социалната политика и на Министерство на финансите да разработят пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система. Срокът за тази задача е шест месеца.

Спешността произхожда от тоталния срив на системата и по-точно в нейното финансиране. Системата е с постоянни гигантски дефицити, надхвърлящи 50%. Тоест - ако през тази година трябва да платим малко над 24 млрд. лв. за пенсии, то поне 12 от тях ще дойдат не от осигуровки, както е по замисъл, а от централния бюджет. Или казано просто, работещите днес българи плащат два пъти, за да може пенсионерите да получават месечните си плащания - един път през осигуровките си, втори път - през данъците си.
Имайки предвид демографската ситуация, която е повече от притеснителна, ако системата продължава така, тя просто ще се срине. Това, разбира се, е образно казано, защото когато зад нея стои държавата, тя може да кара така до безкрай, но все по-голяма част от приходите в нея ще идват от данъците ни, които би трябвало да се ползват за други неща.
Днес Гуцанов обяви, че системата била консервативна и затова не трябвало да се правят резки стъпки. В този смисъл нямало и да се върви към увеличаване на пенсионната възраст, макар че е логична стъпка. Тя обаче е електорално самоубийство.
Гуцанов припомни, че през 2015 година чрез промени в Кодекса за социално осигуряване е прието през 2037 година възрастта за пенсиониране да достигне 65 години за мъжете и жените.

„Все още не сме извървели този път. Ако сега започне да се коментира евентуално повишаване на възрастта, би било грешка. Това е виждането на Министерството на труда и социалната политика“, отбеляза министърът.
Според него трябвало да се акцентира върху необходимостта да се постигне по-голяма събираемост и да се вземат мерки срещу сивата икономика, за да се увеличат приходите в пенсионната система.
„Сивата икономика е около 22 – 23%. Виждате какъв сериозен ресурс има, чрез който може да се балансира системата. Наясно сме, че огромна част от средствата в момента идват от бюджета, а не от осигуровки“, допълни той.
Още по темата
- Гуцанов: Няма взето решение за повишаване на осигурителните вноски
- БСП за скандала "МЕЧ": Доц. Киселова изпълни отговорността си по единствено възможния начин
- Бюджет 2025 е окончателно приет, с подкрепата на ДПС на Пеевски. Държавни бакалии в пощенските станции все пак ще има
- Можем ли да удвоим бъдещите втори пенсии?
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни