
Началото на Втората световна война оставя сериозна травма в колективното съзнание на Полша. На 1 септември 1939 година страната е нападната от Нацистка Германия, а две седмици по-късно - и от Съветския съюз. Хитлер и Сталин си поделят територията на Полша до 1941 година, когато Германия я окупира изцяло.
По време на окупацията шест милиона поляци губят живота си. И до днес спомените за тези зловещи събития са живи навсякъде из страната. Но въпреки това датата 8 май не се празнува в Полша.
Период, в който Москва налага волята си
"В Полша тази дата се асоциира с началото на комунистическото господство", коментира историкът Клаус Бахман пред германската обществена медия ZDF.
Той изтъква, че макар на 8 май войната официално да е приключила за повечето хора, в Полша и съседните беларуски и украински територии на изток все още се водят сражения - между антикомунистически партизани и Червената армия, както и между партизаните и частите, създадени от полските комунисти.
"Не бива да се забравя също така, че по това време Полша губи източните си територии в полза на СССР и получава като компенсация германски територии, след което милиони хора - поляци, но и украинци и други етнически малцинства - бягат и са прокудени от родните им места.
Всичко това превръща 8 май по-скоро в ден на траур, защото границите на Полша са изместени на запад, а страната попада под съветско управление", припомня историкът, който живее и преподава във Варшава.
Поляците се гордеят със съпротивата си срещу нацистите
Когато става дума за Втората световна война, най-важните дати за поляците са други. Едната е свързана с бунта във Варшавското гето през април 1943 година, когато евреите в столицата се изправят срещу нацистите и насилствените депортации към Треблинка.
Другата е Варшавското въстание от началото на август 1944 година, когато поляците се опитват да освободят града от нацистите. Въстанието продължава 63 дни, като в началото съпротивата успява да освободи големи части от града. То е брутално потушено от части на SS, а при сблъсъците загиват десетки хиляди, сред които и много цивилни. Въпреки това Варшавското въстание се смята за основополагащ момент от историята на Полша, който символизира копнежа на поляците към свобода.
Отношенията между Германия и Полша са сложни и до днес
И до днес събитията оттогава обременяват отношенията между Германия и Полша.
"Много поляци са убедени, че германците знаят твърде малко за германската окупация, за престъпленията, извършени срещу Полша, както и за Варшавското въстание", казва историкът Клаус Бахман.
Известно е, че Полша периодично поставя искания за милиардни репарации от Германия. Особено остър беше тонът на Варшава, когато там управляваше правителство на "Право и справедливост". И до днес популистката партия използва историята, за да трупа политически дивиденти.
Макар в полското общество и политическия елит да има единодушие, че Германия и Полша са съюзници в НАТО и Европейския съюз, чието партньорство е от полза и за двете страни, не липсват и обратните послания.
"Кандидатите на ПиС и на Конфедерацията мобилизират избирателите с антигермански кампании, които са чисто полска вътрешна политика и нямат нищо общо с Германия", казва Клаус Бахман.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни