
Русия трябва да съобщи идентичностите и местонахожденията на всички депортирани украински деца и да гарантира тяхното добро състояние и безусловно връщане у дома.
Това гласи резолюция, приета днес с огромно мнозинство от Европейския парламент в Страсбург. 516 евродепутати гласуваха „за“. Против са само трима, а 34-ма се въздържаха.
ЕП осъжда стратегията на геноцид, извършвана от Русия с подкрепата на Беларус. Нейната цел е заличаване на украинската идентичност. Насилственият трансфер и депортация на украинчета, тяхното незаконно осиновяване, убийствата им, насилствените им русификация и милитаризиране трябва да бъдат прекратени.

Необходимо е руските власти да разрешат на организации като Международния комитет на Червения кръст (МКЧК), службата на Върховния представител на ООН за правата на човека и УНИЦЕФ достъп до всички депортирани украински деца.
ЕС трябва да продължи подкрепата си за властите в Киев, международните и неправителствените организации в усилията им за документиране на депортираните деца. Евродепутатите призоват ЕС и страните членки да се присъединят към Международната коалиция за връщане на украинските деца.
Международната общност трябва да потърси от Русия отговорност чрез засилване на координацията с Международния наказателен съд (МНС), Международния съд и Специалния трибунал за престъплението срещу Украйна.
Всяко истинско мирно споразумение трябва да включва репатрирането на тези деца и отговорност за насилствените трансфери и депортации, се казва в резолюцията.
Един от тримата гласували „против“ е и българският евродепутат Петър Волгин от „Възраждане“ и крайно дясната група на „суверенистите“. Другите двама са независими, става ясно от проверка на поименния вот.
8 българи са подкрепили резолюцията – по трима от Европейската народна партия (ЕНП) и либералната група „Обнови Европа“ (ОЕ), единственият ни „консерватор“ и един независим.
Въздържали са се двама от „Възраждане“.
Не са гласували Радан Кънев, Илия Лазаров и Емил Радев от ЕНП, социалистите Кристиан Вигенин и Цветелина Пенкова, както и независимата Елена Йончева.

Междувременно Европейската комисия изплати четвъртия транш от извънредната макроикономическа помощ за Украйна. Траншът е в размер на 1 милиард евро.
Средствата се изплащат по инициативата за заеми на Г-7, която цели да осигури близо 45 милиарда евро за Украйна. Заемите се изплащат от печалбите на блокираните руски активи в ЕС.
С днешния транш общите заеми на ЕК към Украйна по тази инициатива достигат 6 милиарда евро от началото на годината.
Още по темата
- Ванс: Русия иска твърде много в преговорите с Украйна
- Празничното примирие на Путин влезе в сила, Украйна: Бомбардираха ни
- МВнР: Русия грубо манипулира фактите - не България стартира войната в Украйна. Вицепремиер: Думите на Путин са извадени от контекста
- Румъния отхвърли обвиненията на Путин, България още мълчи
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни