
Парламентът в Киев днес ратифицира споразумението между Украйна и САЩ за украинските редки природни елементи, предаде Укринформ като се позова на излъчване на живо на гласуването в YouTube от депутата Ярослав Железняк.
В подкрепа на ратификацията гласуваха 338 от общо 450 депутати.

Споразумението между Киев и Вашингтон предвижда създаване на Инвестиционен фонд за възстановяване заедно със САЩ, който ще привлича глобални инвестиции в Украйна и ще бъде управляван съвместно от двете страни.
То влиза в сила от датата на дипломатическата нота, която ще бъде разменена между страните, след като и двете потвърдят, че са приключили вътрешните процедури по ратификация.
Целта на тази сделка има за цел да засили стратегическото сътрудничество между двете страни за дългосрочното възстановяване и модернизиране на Украйна след войната с Русия.
Киев ще допринесе за Фонда, като внася в него 50% от приходите от нови лицензи за проекти в областта на редките природни елементи, петрола и газа.
Съединените щати, освен преки финансови вноски, могат да предоставят допълнителна подкрепа на Фонда.
Киев очаква, че през следващите 10 години печалбите и приходите от Фонда няма да бъдат разпределяни, а ще бъдат реинвестирани в нови проекти за възстановяване в Украйна.
Споразумението важи за всички международно признати територии на страната, включително морските зони и окупираните от Русия райони, отбелязва Укринформ, цитирана от БТА.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни