Подписваме търговска сделка с Великобритания. Това обяви американският президент Доналд Тръмп от Овалния кабинет.

Целта на споразумението според Белия дом - да потвърди, че "реципрочността и честността са жизненоважни принципи в международната търговия". Сделката ще подобри достъпа на американски стоки като говеждо месо, етанол и някои селскостопански продукти.

Ще се ускори и процесът на преминаване на американски стоки през митническия процес на Обединеното кралство, допълни Тръмп. Той предупреди, че окончателните подробности ще бъдат изяснени през "следващите седмици".

"Те отварят страната. Страната е малко затворена", заяви републиканецът.

Търговският министър на САЩ Хауърд Лътник представи Тръмп като "най-добрия сделкаджия" и подчерта, че срещу Великобритания ще останат в сила универсалните американски мита от 10%.

Стармър, който говори с журналисти на събитие в Уест Мидландс, посочи, че търговското споразумение е подписано в много подходящ момент - "приблизително по това време на деня преди 80 години Уинстън Чърчил обяви победа в Европа". Той определи, че този четвъртък е "фантастичен, исторически ден", който ще сближи двете страни.

По-късно британското правителство публикува списък с някои от точките в споразумението.

  • Митата за износ на автомобили ще намалеят от 27,5% на 10%. Това ще се отнася за квота от 100 000 британски автомобила - почти общият брой, изнесен от Обединеното кралство миналата година.
  • Стоманодобивната промишленост на Обединеното кралство вече няма да се сблъсква с мита. Митата са намалени от 25% до нула.
  • Двете страни са се споразумели за нов реципрочен достъп до пазара на говеждо месо – като на британските фермери е дадена безмитническа квота за 13 000 метрични тона. Няма да има отслабване на британските хранителни стандарти за внос.
  • Обединеното кралство ще премахне митата върху етанола – който се използва за производство на бира – влизащ в Обединеното кралство от САЩ, до нула.
  • САЩ се съгласиха, че Обединеното кралство ще получи преференциално третиране при всякакви по-нататъшни мита.
  • Двете държави се споразумяха да работят по сделка за дигитална търговия, която ще премахне документите за британските фирми, опитващи се да изнасят за САЩ.

Лидерката на Консервативната партия в Обединеното кралство Кеми Баденок веднага разкритикува сделката.

"Намалихме митата си, Америка утрои своите. Киър Стармър нарече това "историческо". Не е "историческо", просто ни прегазиха!"

Великобритания е първата страна, постигнала търговска договорка със САЩ, след като на 2 април администрацията на Тръмп обяви търговска война на целия свят, налагайки комично високи мита, получени вероятно от ChatGPT. Впоследствие Белият дом обяви универсални мита за всички държави с изключение на Китай, като срещу КНР бяха наложени налози от 145%. В събота ще се проведе първата среща между американски и китайски представители в Женева, на която двете страни ще се опитат да заровят томахавките. Тръмп изрази оптимизъм преди разговорите. И отправи предупреждение към останалите държави, с които Америка води преговори, че митата от 10% ще нараснат.

По-рано през деня Тръмп обяви, че постигнатото споразумение с Великобритания е "пълно и изчерпателно". Присъстващият в Овалния кабинет британски посланик във Вашингтон Питър Манделсон подчерта, че страната му възприема договорката като "края на началото" и че очаква в бъдеще да бъде постигнато съгласие за премахване на мита и търговски бариери.

Когато по-късно журналист помоли Тръмп да коментира думите на посланика, президентът отказа да го направи и единствено посочи, че сделката е "максимизирана". Тоест - Великобритания може и да иска да предоговаря условията, но дали ще срещне подобна готовност от значително по-големия си партньор е съвсем отделен въпрос.

Тръмп посочи, че САЩ водят активни преговори и с ЕС, който "се отнася с нас много нечестно". Той сметна за нужно да обясни на журналистите, че разговорите с Великобритания се водят отделно заради Брекзит.

А малко по-късно се обърна към британския посланик, визирайки напускането на ЕС: 

"Мисля, че взехте правилното решение преди години".