„Въпреки опитите на президента да отклони страната ни от постигането на нейната стратегическа цел – а именно членството в еврозоната, правителството и аз като финансов министър продължаваме активно своята работа за това България да заеме своето достойно място.“

Това заяви пред български журналисти в Брюксел министърът на финансите Теменужка Петкова. Вчера тя участва в заседания на Еврогрупата, а днес – на Съвет „Икономически и финансови въпроси“ (ЕКОФИН).

Коментарът на Петкова бе по повод внесеното вчера от президента Румен Радев в Народното събрание предложение за референдум дали българите са съгласни да бъде въведено еврото през 2026 г.

В рамките на всички редовни месечни срещи България постоянно обсъжда напредъка си към еврозоната, изтъкна тя. Вчера тя е представила последната информация по работата ни през последния месец, както и с последните развития по темата у нас.

Петкова е уведомила евроинституциите, че членството в еврозоната остава ключов приоритет за България. Това ще позволи на страната ни да запази своята икономическа и финансова стабилност.

Следващата важна стъпка, която предстои, е свързана с конвергентните доклади. Те ще бъдат изготвени от Европейската комисия и Европейската централна банка (ЕЦБ) и трябва да излязат в началото на юни.

„Европейските институции потвърдиха своя ангажимент за това, че следваме предварително определения график по отношение на подготовката и разглеждането на конвергентните доклади“, изтъкна министърът.

Теменужка Петкова изрази убеждение, че въпреки всичко България върви уверено към реализацията към своя стратегически приоритет – членство в еврозоната от 1 януари 2026 г.

„От предишните разширявания на еврозоната виждаме, че членството в нея осигурява по-голяма финансова стабилност, по-добра устойчивост и по-силен глас за членките й“, гласи изявление на председателя на Еврогрупата Паскал Донахю в отговор на запитване на Клуб Z.

Българските власти през цялото време са информирали Еврогрупата  за ангажимента на правителството и работата му по приемането на еврото.

Какво предстои

След като бъдат огласени конвергентните доклади, те трябва да бъдат одобрени от страните членки (Съвета) на ЕС. По неофициална информация това трябва да стане на 20 юни.

После докладите трябва да получат зелена светлина от Европейския съвет – срещата на върха на ЕС. Той ще се проведе на 26 и 27 юни.

Следва одобрение от Европейския парламент, като се очаква то да бъде факт на 8 юли.

Пак през юли окончателното решение за влизането на България в еврозоната трябва да бъде взето от Съвета.