Служители на трите обществени медии – Българската телеграфна агенция (БТА), Българското национално радио (БНР) и Българската национална телевизия (БНТ) – излизат днес в 12:00 ч. на национален протест под надслов „Трудът в медиите има стойност“. Основното искане: минимум 15% увеличение на възнагражденията в сектора.

Протестът е организиран от синдикалните структури на КНСБ и КТ „Подкрепа“ и ще блокира ключовото кръстовище пред Софийския университет "Св. Климент Охридски". Акции са планирани и в редица други градове на страната, включително от регионалните звена на обществените медии – Радио Благоевград, Радио Стара Загора и други.

Искания и бюджетни разчети

Синдикатите настояват правителството да предвиди 14 млн. лева допълнително финансиране от държавния бюджет, разпределени както следва:

  • 6 млн. лв. за БНТ
  • 5 млн. лв. за БНР
  • 3 млн. лв. за БТА

Официално писмо с искане за спешна среща по темата е било изпратено до финансовия министър, като се очаква конкретни механизми за реализацията на исканията да бъдат обсъдени.

Креативни форми на протест

Освен традиционните лозунги, протестиращите представиха и сатирични версии на емблематични предавания, иронизиращи ниското заплащане в сектора. Сред тях:

„Преди всички с ниски доходи“

„Денят започва без пари“

„Сто процента будни и бедни“

Въпреки протеста, БНТ обяви, че програмната ѝ схема няма да бъде прекъсната, а екипите ще продължат да изпълняват задълженията си.

Политическа и институционална реакция

Очаква се в следобедното заседание на парламентарната комисия по култура и медии генералните директори на БНТ и БНР – Емил Кошлуков и Милен Митев – да представят доклади за състоянието на двете медии и текущите предизвикателства, включително темата за възнагражденията.

Солидарност с протестиращите изрази и Асоциацията на европейските журналисти – България (АЕЖ). От организацията припомниха, че адекватното финансиране на обществените медии е условие за независима журналистика и устойчивост на демократичните институции.

"Лошите материални условия създават зависимости, а България и българската демокрация имат нужда от силна журналистика, която е коректив на властта", посочват от АЕЖ.

Предисторията

Днешният протест е поредна стъпка в дългогодишните усилия на работещите в обществените медии за по-достойни условия на труд. През март протестна акция под формата на импровизирано студио временно блокира бул. „Цар Освободител“ в столицата. Тогава исканията също бяха насочени към предстоящия бюджет за 2025 г. и нуждата от устойчиво финансиране на сектора.

Организаторите подчертаха, че протестът е отворен и за работещите в частните медии, които често се сблъскват със сходни трудови и икономически предизвикателства.

---

Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".