
Евродепутатите от Комисията по международна търговия одобриха увеличаване с 50 на сто на митата върху захарни изделия, оцет, брашно и животински храни от Русия и Беларус.
Това са единствените селскостопански продукти от двете държави, които все още не са обложени.
Увеличаването е по предложение на Европейската комисия. То цели да намали още зависимостта на ЕС от този вид стоки, идващи от двете държави.
Сега съществуващите мита върху посочените продукти ще се покачват постепенно и ще достигнат 430 евро за 1 тон до 2028 г.

Предложените мерки значително ще намалят вноса в ЕС на споменатите стоки, чийто произход е от Русия и Беларус или които се изнасят пряко или непряко оттам.
Предстои новото предложение на Комисията да бъде гласувано идната седмица на сесията на Европейския парламент в Брюксел.
През юнуари тя предложи въвеждането на мита върху целия селскостопански внос от Русия и Беларус. Това трябва да доведе до диверсификация на европейското производство най-вече на торове. В момента този сектор сериозно страда заради ниските цени на вноса.
Приходите от торове в хазните на Русия и Беларус подпомага пряко войната в Украйна.
Още по темата
- Тръмп: Защо му е на Путин да ходи в Истанбул, след като аз не отидох (ВИДЕО)
- "Като разбраха, че и с мъчения не могат да ме набедят за американски агент, се опитаха да ме вербуват за руски"
- Иран е готов да се откаже от ядрената си програма срещу незабавно вдигане на US санкциите
- След Путин и Тръмп - Зеленски също отказа да посети Истанбул
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни