
На 18 май румънците ще гласуват на балотаж, който вероятно ще окаже значително въздействие върху геополитическата ориентация на страната по източния фланг на НАТО.
Начело след първия тур е отявленият привърженик на американския президент Доналд Тръмп - Джордже Симион. 38-годишния националист се противопоставя на помощта за Украйна, а миналото е подкрепял обединението на Румъния със съседката ѝ Молдова.

Неговият опонент е умереният кмет на Букурещ Никушор Дан. 55-годишният математик по образование обещава да задържи Румъния на прозападната ѝ траектория и призовава Белия дом да заеме по-твърда позиция с Русия.
Ако питате Симион, победата му е в кърпа вързана.
"На практика печелим", заяви той пред Ройтерс. "Единственото нещо, от което се нуждаем, са честни и свободни избори, всички институции да действат по нормален и коректен начин и ще завършим първи, когато последният глас бъде преброен. Имам доста оптимистичен поглед върху това, що се отнася до крайния резултат, мисля, че ще бъде съкрушителен".
Така ли е обаче?
Проучванията
В първия тур на изборите Симон спечели 41% от гласовете срещу 21% за Дан. Въпросът е дали Симион може да запази това огромно предимство - или Дан ще привлече достатъчно подкрепа от поддръжниците на други партии?

В по-ранните анкети, разглеждащи директните срещи след първия вот, Симион запазваше комфортна преднина - с 55% срещу 45% за Дан, в едно проучване, поръчано от самия кмет на Букурещ.
Но по-актуални социологически изследвания показват, че разликата се свива значително с наближаването на решаващия ден. В сряда, анкета на AtlasIntel сред 4000 души постави двамата кандидати с изравнени позиции - по 48 процента. Важно е да се отбележи, че AtlasIntel включи извадка от голямата румънска диаспора, сред която Симион е изключително популярен.
В четвъртък Дан поведе в проучване за първи път с 52 процента срещу 48 процента за Симион. Тази анкета, проведена от независимия изследователски институт IRSOP, обхвана около 950 души.
Дигитална война
Любопитното при тези избори е, че те бяха водени предимно по телевизията и в социалните медии. Нито един измежду кандидатите не прекара последните дни в обиколка на страната.
И двамата вместо това разчитат на сплотяване на избирателите си от дистанция.
Арената на Дан е телевизията - той посети множество предавания през последните две седмици и определено се чувства по-комфортно в тази среда от Симион. Крайнодесният популист участва само в един директен телевизионен дебат с участието на Дан, за който се смята, че е помогнал на кмета на Букурещ. В понеделник Симион пропусна дебата по голямата румънска медия "Диджи 24" - Дан обаче се появи и отговаряше на въпроси за програмните си предложения.
Отказът на Симион да участва в дебати предизвиква подигравки сред избирателите на Дан - онлайн те разпространяват мемета с празен стол, който според тях символизира малодушието на популиста. Последният дебат тази вечер също бе отменен - Симион така и не потвърди участието си.
Може би за да предаде повече тежест на кандидатурата си у дома, тази седмица той обиколи Европа и участва в срещи с идеологически съмишленици в Полша, Италия и Брюксел. Така по време на разговор с репортер в столицата на Белгия вчера Симион каза по адрес на Дан:
"Той е аутист, горкия".

В отговор кметът заяви, че "да искаш да бъдеш президент и да използваш "аутист" като обида е неприемливо".
Избирателната активност като Х фактор
Избирателната активност вероятно ще окаже решаващо значение. Анализатори, включително тези от лагера на Дан, смятат, че колкото по-висока е избирателната активност, толкова по-добре за кмета на Букурещ.
"Исторически погледнато, има по-висока избирателна активност с около 10% във втория тур на президентските избори в сравнение с първия тур", обяви бившият съветник на румънското правителство Раду Магдин, цитиран от "Политико".

Ако избирателната активност остане на нивото на първия тур - до 55% - Симион вероятно ще спечели, смята той.
"При над 60% изведнъж Никушор Дан става вероятният победител".
Служител от екипа на Дан обясни пред "Политко", че за победа ще са им необходими 11 милиона избиратели. На първия тур гласуваха 9,5 милиона души.
Сянката на Джорджеску
Симион се превърна във фаворит, след като проруският ултранационалист Калин Джорджеску, изненадващо победил на отменените избори миналата година, беше дисквалифициран.

Румънските власти заявиха, че чуждестранната намеса е помогнала за победата му (предполага се, че става дума за Русия).
Много избиратели в Румъния - включително тези, които не подкрепиха Джорджеску - се възмутиха от отмяната на изборите. Очаква се Симион да спечели мнозинството от протестния вот, въпреки че и Дан се представя като "антисистемен" политик.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни