
Русия и Украйна са се споразумели днес да разменят по 1000 военнопленници, заяви след руско-украинските преки преговори в двореца "Долмабахче" в турския мегаполис Истанбул украинският министър на отбраната Рустем Умеров, предаде Ройтерс.
Умеров направи изявлението пред украинската държавна телевизия, уточни световната агенция, цитирана от БТА.
Ако тази договорена размяна се осъществи, тя ще е най-голямата от началото на руската война в Украйна, започнала с инвазията на 24 февруари 2022 г., посочи Ройтерс.
На 6 май беше извършена руско-украинска размяна на военнопленници, при която бяха освободени 205 украинци, припомни Укринформ.
"В близките дни ще има мащабна размяна на военнопленници по формулата 1000 за 1000", заяви на свой ред ръководителят на руската делегация в Истанбул - Владимир Медински, съветник на президента на Русия Владимир Путин, пред Франс прес.
Умеров допълни, че по време на разговорите са били обсъдени варианти за контакт между Путин и президента на Украйна Володимир Зеленски, информира Ройтерс.
Говорено е и за прекратяване на огъня. Според украинския министър на отбраната мир в Украйна е възможен само ако Русия се съгласи на предложеното 30-дневно прекратяване на огъня, на връщането на всички отведени от украинската територия деца и на размяна на всички военнопленници.
Умеров написа в социалната мрежа "Фейсбук", че украинската делегация е отишла на преговорите в Истанбул, за да намери "реални пътища към траен и справедлив мир".
Украински представител след срещата в Истанбул: Русия иска още територии
Москва е отправила "неприемливи искания", които не са били обсъждани преди това, обяви високопоставен представител на украинската делегация пред Асошиейтед прес след края на срещата с руската делегация в Истанбул.
Като предварително условие за пълното прекратяване на огъня, например, Москва пожелала украинската армия да се изтегли от големи територии, които контролира.
Разговорите между двете делегации продължиха по-малко от два часа в присъствието на турския външен министър Хакан Фидан и на ръководителя на Национална разузнавателна служба (МИТ) Ибрахим Калън.

Представителят на Украйна посочи, че Киев остава съсредоточен върху постигането на "реален напредък" - незабавно прекратяване на огъня и преговори по същество, "както предложиха американските, европейските партньори и други държави". Той допуска, че "възможно" преговорите да продължат днес, но "засега няма нищо планирано". Руската делегация обаче е "слаба" и няма правомощия да вземе решения по същество за слагане на край на войната, заяви той.
Това бяха първите преки преговори между двете страни в конфликта от повече от три години. Представители на Москва и Киев седнаха за последно на една маса през март 2022 г. - месец след началото на руската пълномащабна инвазия в Украйна.
Очакванията към срещата бяха ниски, предвид равнището на делегациите. По-рано днес генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви, че руският президент Владимир Путин е направил "огромна грешка", като е изпратил в Истанбул представители на по-ниско ниво.

Украинският президент Володимир Зеленски от своя страна призова за "твърда реакция" срещу Русия, ако преговорите в най-големия турски град се провалят.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни