България доказа не само на думи, но и конкретно на действия, че е гарант за сигурността на енергийните мрежи не само на територията на страната, а и в целия регион. Това каза министърът на енергетиката Жечо Станков на брифинг по повод отчетеният срив в електрозахранването в съседни на България държави, в Централното диспечерско управление на Електроенергийния системен оператор, съобщи БТА.

В ранните часове на днешния ден системата в региона и на съседните държави беше изправена пред големи предизвикателства - с високи напрежения заради ниската консумация в мрежите и голямото количество реактивна енергия, посочи Станков.

"Нашата система остава стабилна, защото на територията на страната имаме както генериращи, така и компенсиращи мощности", каза министърът на енергетиката. "На територията на България няма оставен нито един потребител - нито битов, нито индустриален консуматор, които да е усетил този проблем, с който трябваше да се справим в ранните часове на днешния ден", каза министър Станков.

На територията на България разполагаме с 90 процента от компенсиращите мощности в Югоизточна Европа на тази реактивна енергия и успяхме да овладеем всички процеси, така че да подпомогнем и съседните ни държави. Той обясни, че за тези компенсиращи мощности не ни се заплаща допълнително от съседните държави.

"Това е инициатива на България да разполага с такива големи компенсиращи мощности, включително и ПАВЕЦ "Чаира" - освен в производствен и в помпен режим, може да работи и в режим, в който да поглъща реактивната енергия", обясни Станков и добави, че именно затова в бъдеще ПАВЕЦ са дългосрочното решение на тези проблеми.

В Република Северна Македония се стигна до частично отпадане на мрежите, които чрез българската система и към този момент подпомагаме за възстановяването им, каза министър Станков.

"Към 5 часа (17:00 часа - бел. ред) имаме заявка за възстановяване  на напрежение по други електропроводи  на 110 киловолта, така че ще продължаваме да помагаме както на колегите от Република Северна Македония, така и на съседните ни държави", каза Станков.

Той добави, че освен Република Северна Македония, проблеми е имало и в Сърбия, а в момента и в  Хърватия, поради това, че нямат допълнителни мощности, които да компенсират, да повишат или да намалят производството в тяхната мрежа.

Ситуацията беше много критична, овладяхме я, каза Станков. По думите му това доказа, че България трябва да продължи да инвестира в своите мрежи, в своите мощности, както в компенсиращите механизми, така и  в новите ПАВЕЦ, които се разглеждат в момента и се работи с Европейската инвестиционна банка, за да започне изграждането на поне три в района на Родопите. Станков добави, че те допълнително ще подпомогнат и ще докажат, че България е балансьорът на Балканите и на територията на Югоизточна Европа и никога няма да се допусне това ,което се случи в Португалия и Испания, да се случи и в нашия регион.

На въпрос министър Станков обясни, че предвид факта, че това се случи в ранните часове 5:00-7:00 часа сутринта, възобновяемата енергия нямаше дял в проблема, а той се състоеше в неделния ден и ниската консумация на енергия. Той обясни, че когато голямо количество електропроводи работят без по тях да има консумация, те започват да генерират реактивна енергия, която е паразитната енергия в системата. Когато тя е в изключително големи количества започва да се качва напрежението, което достига в определени моменти над 440 киловолта, на 450 киловолта започва вече разкъсване на системата и сработване на защити, това се е случило и на територията на Северна Македония -  между мрежата на 400 киловолта и 110 киловолта трафопостовете са реагирали и автоматиката е отсякла напрежението, посочи Станков.

Към 5 часа сме гарантирали на колегите от Република Северна Македония да възстановим електропровода "Беласица". Имаме два електропровода, с които да подаваме на 110 киловолта и половината от територията на Северна Македония можем да гарантираме дългосрочно, че ще бъде захранвана чрез българската система без да има каквито и да е проблеми, каза още министърът.